Атеросклероз. Ішемічна хвороба серця

Атеросклероз коронарних артерій, ішемічна хвороба серця і її прояву : стенокардія, інфаркт міокарду, серцева недостатність, різні аритмії — усі ці недуги як і раніше залишаються одними з найнебезпечніших захворювань XXI століття.

Атеросклероз — це хронічне захворювання кровоносних судин, яке характеризується відкладенням в них ліпопротеїдів з наступним розростанням сполучної тканини і утворенням бляшок. Бляшки зменшують просвіт судин, що тягне порушення кровопостачання органів і тканин, а при утворенні тромбу і зовсім веде до припинення в них кровообігу. Атеросклероз переважно вражає артерії серця, аорту, мозкові, ниркові і інші артерії.

Атерома — це зміна стінок артерій, при якому на них утворюються жирові бляшки і рубцева тканина. У результаті обмежується кровотік, призводячи до розвитку тромбозу. Атероми зазвичай виникають на тих ділянках артерій, які випробовують найбільше гемодинамічненавантаження внаслідок вихрового потоку крові. При прогресі атеросклерозу стінка артерії втрачає свою еластичність. Із зростанням атероми, яке відбувається переважно всередину, звужується просвіт судини. З часом в атеромі накопичується кальцій, стінка її стоншується, що обумовлює травмування і навіть розривши атероми.

Розривши атероми. При розриві атеросклеротичної бляшки можливі розвиток тромбозу судини, а також фрагментація і міграція шматочків атероми і тромбу з потоком крові за системою артерій, що сприяє порушенню кровообігу і ушкодженню внутрішніх органів (головного мозку, серця, нирок і інших).

Ішемічна хвороба серця (ІХС) — це обумовлене розладом кровообігу в м’язі серця (міокарді) ураження, яке виникає внаслідок порушення рівноваги між серцевим кровотоком і потребами серцевого м’яза. Розрізняють декілька форм ІХС : стенокардія, інфаркт міокарду, раптова коронарна смерть (первинна зупинка серця), постінфарктний кардіосклероз, порушення серцевого ритму, серцева недостатність.

Американські вчені підрахували: населення США обтяжене зайвими кілограмами, що перевищують в цілому 1 мільйон тон! Надлишки жиру на тілах наших співвітчизників доки ніхто не підсумовував, але і без того ясно, що в командному заліку важкоатлетів ми навряд чи поступимося американцям.


Ключові слова статті:
АтеросклерозСклероз

Читайте також

Професійні хвороби офісних працівників

Існує думка, що робота в офісі найпростіша, а головне, нешкідлива, людині, що адже сидить за комп’ютером, не загрожують виробничі травми

Патоморфоз розсіяного склерозу

Нині уся більша увага приділяється вивченню патопсихологічних змін при хронічному захворюванні нервової системи — розсіяному склерозі (РС). Поширеність розсіяного склерозу

Немедикаментозні методи в реабілітації хворих після інсульту

Порушення мозкового кровообігу (інсульти) мають важливе медико-соціальне значення, що обумовлено їх істотною долею в структурі захворюваності і причин смертності населення,