Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Біль в спині?

  Хребет — це, в прямому і переносному сенсі, стовп, на якому тримається увесь наш організм. Тому

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

 • Інфекційні захворювання головного мозку

  Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю

  ...

Атеросклероз великих судин

Атеросклероз великих судин

Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є однією з чотирьох найпоширеніших причин смертності серед населення планети. З віком це захворювання вражає кожного другого, а у високорозвинених країнах відсоток тих, що страждають атеросклерозом і того вище.

Давайте розберемося, що відбувається при атеросклерозі, чому від нього помирають, як уникнути розвитку захворювання, а також як виявити у себе перші симптоми.

Атеросклероз — це хронічне системне захворювання, при якому вражаються великі судини. На їх стінках відкладаються бляшки, що звужують просвіт судини і що порушують в нім кровообіг. Найчастіше страждають судини головного мозку, нирок, нижніх кінцівок, аорта і коронарні судини, що забезпечують кров’ю серце. В результаті зміни нормального потоку крові порушується робота різних внутрішніх органів, що призводить до появи серйозних ускладнень, про які ми поговоримо нижче. А зараз давайте розберемося, що таке атеросклеротична бляшка і звідки вона з’являється.

Атеросклеротична бляшка

Основним компонентом бляшки є ліпіди, до яких відносяться холестерин, ліпопротеїн низької щільності — речовини, що швидше за інших призводять до розвитку атеросклерозу, а також кальцій. Вони відкладаються в стінці судини, порушуючи тим самим її нормальну будову і еластичність. Коли кількість відкладень стає велике, утворюється атеросклеротична бляшка. Вона виступає в просвіт судини, що зменшує його діаметр і призводить до підвищення кров’яного тиску на стінку. При цьому сама бляшка постійно травмується, внаслідок чого на ній з’являються виразки, які з часом не корегується і викликають запалення судинної стінки. За відсутності адекватного лікування запалення призводить до утворення тромбу, на якому відкладається ще більше ліпідів, а само захворювання виходить на новий виток розвитку.

Важливо знать не лише, як протікає захворювання, але і чому воно з’являється. Не можна назвати якусь одну причину виникнення атеросклерозу, але можна обкреслити круг сприяючих чинників, які в сукупності призводять до розвитку хвороби. Чинники ризику атеросклерозу діляться на три групи: неусунені, потенційно усунені і легко усунені.

До першої групи відносяться вік і обтяжена в плані цього захворювання спадковість. Потенційно усуненими вважаються порушення обміну речовин і різні ендокринні захворювання, найбільш небезпечним з яких є декомпенсований цукровий діабет. При правильному і своєчасному лікуванні цих супутніх патологій ризик розвитку атеросклерозу істотно знижується. І, нарешті, до найбільш важливим сприяючим чинникам відносяться ті, вплинути на які може будь-яка людина. Серед них неконтрольоване підвищення артеріального тиску, неправильне харчування і, як наслідок, надлишкова маса тіла, куріння, малорухомий спосіб життя, високе емоційне навантаження і стреси.

Як ви можете зауважити, ці чинники не є специфічними тільки для виникнення атеросклерозу, вони приводять до розвитку усіх що найчастіше зустрічаються і в той же час небезпечних хвороб. При цьому вони досить легко піддаються корекції, якщо людина зацікавлена в збереженні хорошого самопочуття на довгі роки.

На жаль, небагато починають піклуватися про своє здоров’я в юності. Тому найчастіше доводиться мати справу із вже виниклим захворюванням. Давайте розберемося, на які симптоми необхідно звертати увагу, щоб виявити у себе атеросклероз на початковому етапі і не дати хвороби перейти у важку форму.

Клінічна картина атеросклерозу

Клінічна картина атеросклерозу залежить від того, які судини уражені. Так, при появі бляшок в судинах головного мозку найбільш часті скарги — це тривалі ниючі головні болі, які погано піддаються лікуванню знеболюючими препаратами і неодмінно виникають знову і знову. Також можуть зустрічатися запаморочення, погіршення зору, мигтіння «мушок» перед очима. Порушується загальне самопочуття, з’являється слабкість, дратівливість, гірше переносяться стреси, знижуються увага і пам’ять.

При локалізації бляшок в ниркових судинах з’являється важка артеріальна гіпертензія, яка погано купірується стандартними гіпотензивними препаратами. Також можливе виникнення гіпертонічного кризу. Ураження судин нижніх кінцівок призводить до виникнення болів в литкових м’язах, які турбують людину при ходьбі. Цей симптом дістав назву «Кульгавість, що перемежалася,», оскільки сильний біль примушує хворого накульгувати або навіть зупинятися під час прогулянки. Також можуть з’являтися мерзлякуватість, зниження температури нижніх кінцівок. Шкіра на них стає блідою і придбаває специфічний «мармуровий» малюнок.

Атеросклероз коронарних артерій на початкових етапах може протікати непомітно, але при розвитку захворювання з’являються болі за грудиною, як правило, характеру, що давить або пекучого. Вони можуть віддавати в обидві руки, плечі, спина, шия або верхня третина живота. Іноді їх плутають з болями при стенокардії, але атеросклеротичні болі менш інтенсивні. Вони турбують людину упродовж довгого часу, то посилюючись, то слабшаючи. Болі при атеросклерозі гірше піддаються лікуванню антиангінальними препаратами.

Якщо ви виявили у себе симптоми ураження того або іншого типу судин, треба негайно звернутися до терапевта або кардіолога. Лікар призначить спеціальні обстеження, серед яких визначення рівня холестерину і ліпідів крові, електрокардіограма, а також УЗИ або допплерографічне дослідження судин. Якщо обстеження підтвердять діагноз атеросклерозу, вам буде призначено спеціальне лікування. Воно складається з препаратів, які знижують рівень ліпідів, покращують кровообіг і стан судинної стінки, а також впливають на основні органи-мішені — серце, нирки, головний мозок.

Лікування

Важливо знать, що лікування атеросклерозу — це тривалий, навіть довічний процес. Ви маєте бути готові до того, що ліки доведеться вживати регулярно і постійно, а також періодично необхідно перевіряти рівень ліпідів в крові. Окрім цього, обов’язково треба вести здоровий спосіб життя. Потрібно контролювати свою дієту, уникаючи вживання жирних і багатих холестерином продуктів, напівфабрикатів, зайвої солі. Обов’язково підтримувати високий рівень фізичної активності, займатися зарядкою, більше ходити пішки. Не менш важливо забезпечити собі стан душевного комфорту, прагнути не приймати усе близько до серця і уникати стресів. І, звичайно ж, необхідно відмовитися від усіх шкідливих звичок, особливо — від куріння.

Якщо ж пустити захворювання на самоплив, воно приведе до появи серйозних ускладнень, більшість з яких смертельно небезпечні. До них відносяться стенокардія і інфаркти, інсульти, хронічна ниркова недостатність, тромбоемболії, гангрена кінцівок і багато інших, не менш страшні.

Правильно підібране лікування, виконання усіх рекомендацій лікаря і ведення здорового способу життя дозволяє надовго зберегти здоров’я і хороше самопочуття, навіть якщо в медичній картці стоятиме діагноз — атеросклероз


Ключові слова статті:
АтеросклерозСклероз

Читайте також

Паталогічний процес при демієлінізуючих захворюваннях

Діагностика активності демієлінізуючого процесу при розсіяному склерозі (РС) до теперішнього часу залишається однією з актуальних проблем неврології. Саме від стадії

Вертеброгенні захворювання нервової системи

Вертеброгенные захворювання нервової системи є однією з основних причин тимчасової непрацездатності серед активного населення України. Неврологічними проявами поперекового остеохондрозу (НППО)

Атеросклероз. Ішемічна хвороба серця

Атеросклероз коронарних артерій, ішемічна хвороба серця і її прояву : стенокардія, інфаркт міокарду, серцева недостатність, різні аритмії — усі ці