Будова хребта

Будова хребта

Хребетний стовбур, будучи вертикальним, не являється, проте, прямим, утворюючи вигини в сагітальній (від латів. sagitta — «стріла») площині — використовуваній в анатомії уявній площині, яка, проходячи через серединну вертикальну вісь, ділить об’єкт по вертикалі на ліву і праву частині.

Розрізняють кіфози (викривлення назад) і лордози (викривлення вперед).

Завдяки тому що 4 різноспрямованих, що чергуються, вигину розташовані парами (у грудній частині і крижах вони являються кіфозами, а в шийному і поперековому відділах — лордозами), наш хребет працює подібно до пружини, розподіляючи навантаження рівномірно по усій своїй довжині, і забезпечує підтримку рівноваги при вертикальному положенні тіла.

Кривизна хребта, що є його характерною особливістю, формується в процесі індивідуального розвитку дитини. У новонародженого хребетний стовп майже прямої, вигини його ледве намічені. Коли дитина починає тримати голову, то в області шиї утворюється вигин: голова прагне опуститися вниз, тому для утримання її хребетний стовп згинається вперед. Задні м’язи голови скорочуються, внаслідок чого утворюється шийний лордоз. Потім при сидінні посилюється грудний кіфоз, а після того, як малюк навчився стояти і ходити, формується головний вигин — поперековий лордоз. При освіті останнього відбувається нахил тазу, з яким пов’язані ноги. Хребетний стовбур, щоб залишитися у вертикальному положенні, повинен зігнутися в поперековому відділі, внаслідок чого центр тяжіння переноситься назад від осі тазостегнового суглоба, попереджаючи закидання тулуба вперед.

Зігнутий таким чином хребетний стовп завдяки своїй еластичності витримує навантаження тяжкості голови, верхніх кінцівок і тулуба з пружинячою протидією. При збільшенні навантаження вигини хребетного стовбур посилюються, а при зниженні її стають менше. Вигини ці пом’якшують поштовхи і струси, що мають місце при стрибках і навіть простій ходьбі : сила поштовху йде на посилення кривизни вигинів, не досягаючи повною мірою черепа і мозку, що знаходиться в нім.

Хребетний стовп відповідає за збереження постави, служить опорою для тканин і органів, а також бере участь у формуванні стінок грудної порожнини, тазу і черевної порожнини. У старості він втрачає свої вигини: внаслідок зниження товщини міжхребетних дисків і самих хребців, а також втрати еластичності нахиляється вперед, утворюючи один великий грудний вигин (старечий горб), причому довжина хребетного стовпа значно зменшується.

Наш хребет складається з 34 хребців, вертикально побудованих від черепа до тазу. Розташовані в нім хребетні отвори складають хребетний канал, що містить спинний мозок, який таким чином надійно захищений від зовнішніх дій.

У фронтальній проекції хребта виразно виділяються дві ділянки, що відрізняються ширшими хребцями. В цілому маса і розміри хребців збільшуються по напряму зверху вниз: це необхідно, щоб компенсувати зростаюче навантаження, яке несуть нижні хребці.

До складу скелета, цього своєрідного каркаса, який є основою для людського тіла, входить понад 200 кісток. У скелеті новонароджених налічується 300 кісток, проте деякі з них у міру зростання дитини зростаються. Після припинення зростання залишається 207 кісток, але їх число може змінюватися, тому що природа одним додає число хребців шийний або поперековій області, а інших нагороджує зрощенням поперекового хребця з крижами (це явище називається сакралізацією поперекового хребця). Окрім опорної функції кістки хребта захищають життєво важливі внутрішні органи, активно беруть участь в процесі руху, будучи точками кріплення для м’язів, а також накопичують мінерали і жири. Крім того, в кістковому мозку виробляється велика частина клітин крові.

Стегнова кістка — щонайдовша і важка, її довжина складає 1/4 довжини тіла людини. Найменша кістка (всього 4 мм) — стремено; вона знаходиться у внутрішньому вусі.


Читайте також

Лікування міжхребцевих гриж

Встановлений діагноз міжхребцева грижа, як правило, автоматично означає тривалий прийом лікарських препаратів і вирішення питання про оперативне втручання. Але не

Захворювання нейронів спинного мозку

Захворювання нейронів передніх і задніх рогів спинного мозку Захворювання з переважним ураженням нейронів передніх і задніх рогів спинного мозку клінічно

Панічні атаки у дітей і підлітків

У своєму житті людина нерідко стикається з ситуаціями, в яких він випробовує страх. Схильність до виникнення страхів — типова особливість