Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

 • Інфекційні захворювання головного мозку

  Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю

  ...

 • Кліщовий Боррелиоз

  Кліщовий боррелиоз (хвороба Лайма) — інфекційне природновогнищеве захворювання, що викликається спірохетами і що передається кліщами, має

  ...

Еквінусна деформація стопи при дитячому церебральному паралічі (ДЦП)

Еквінусна деформація стопи при дитячому церебральному паралічі (ДЦП)

Эквинусная деформація стопи — деформація, що часто зустрічається, при спастичних паралічах у великому відсотку випадків супроводжується варусом переднього або заднього відділів. Встановлено, що слід строгіше підходити до показань для додаткової хірургічної корекції приведено-варусного компонента у хворих із спастичними эквиноварусными деформаціями стоп. Найбільш ефективними способами хірургічної корекції вираженого варусного компонента эквиноварусных деформацій є подовження заднього большеберцовой м’яза в м’язово-сухожильній частині при «заднетибиальном» варусе і парціальній транспозиції сухожилля переднього большеберцовой м’яза на кубовидну кістку при «переднетибиальном» варусе запропонованим малоінвазивним способом.

За даними літератури, варусні деформації, що вимагають хірургічного лікування, зустрічаються в 38% випадків у хворих з геміплегічними формами дитячого церебрального паралічу і в 20% випадків у хворих з диплегическими і тетраплегическими. При эквиноварусной деформації ухвалення рішення про метод оперативного лікування залежить від переважання так званої «заднетибиальной» або «переднетибиальной» етіології.

Для диференціальної діагностики цих станів проводиться оцінка функції і сили передньою і задньою большеберцовых м’язів. Але хворі з дитячим церебральним паралічем мають різною мірою порушений виборчий контроль рухів в суглобах, обумовлений патологією пірамідальної і екстрапірамідальної систем, а також порушенням зв’язків між ними і між верхніми і нижніми мотонейронами спинного мозку.

Іншими словами, хворий не в змозі довільно продемонструвати рухи в одному суглобі без залучення інших суглобів до руху.

Так, наприклад, хворий на дитячий церебральний параліч частенько не може розігнути стопу в гомілковостопному суглобі, хоча під час ходьби у фазі перенесення стопи, коли відбувається одночасне згинання в колінному і тазостегновому суглобі, функція розгиначів може бути не порушена або ослаблена в тій або іншій мірі. Це дуже важливо для вибору методу оперативного лікування, оцінки функціонування і сили передньої групи м’язів гомілки (передній большеберцовая м’яз, довгий розгинач пальців, довгий розгинач першого пальця, третій малогомілковий м’яз).

Відомий симптом Штрумпеля, також званий в іноземній літературі як confusion test, synkinesia test, recruitment test.

Тест виконується таким чином: пацієнт розташовується на кушетці, навпроти сідає лікар, розташовує долоня над колінним суглобом. Лікар просить хворого підняти стегно вгору, роблячи при цьому протидію долонею. При цьому оцінюється функція передньої групи м’язів гомілки.

Недоліком цього симптому є те, що малолітнім дітям і хворим зі значним зниженням інтелекту, а це спостерігається часто при Д.Ц. П., дуже важко виконувати команди (зігнути ногу в тазостегновому суглобі в той час, коли лікар протидіятиме цьому), більше того, при негативному відношенні до медперсоналу (до «білого халата») дитина може категорично відмовитися від яких-небудь дій взагалі.

Функція заднього большеберцовой м’яза оцінюється пальпаторно при наданні стопі вальгусного положення. Зазвичай варус заднього відділу стопи це результат гіперактивності заднього большеберцовой м’яза, тоді як супінація переднього відділу гущавині «переднетибиальной» етіології.

Подовжнє розщеплення сухожилля поширена процедура, часто вживана при оперативному лікуванні неврологічних деформацій кінцівок. У доступній літературі описуються методики узяття частини сухожилля за допомогою хірургічних інструментів (ножиці, скальпель, затиск) без опису деталей, через широкі хірургічні доступи. Нами запропонований малоінвазивний спосіб розщеплення сухожиль з коротких доступів за допомогою хірургічної нитки.

Клінічна оцінка результатів містить дані клінічного огляду, оцінку м’язової сили основних м’язів, що беруть участь в русі стопи, динамічну фотоплантографию, динамічну педобарографию, аналіз ходьби.

При клінічному огляді оцінюється скарги хворого, положення заднього (варус/вальгус п’яти) і переднього відділу стопи (відведення/приведення, пронація/супінація), наявність натоптышей, характер зносу взуття.

Вимірюється сила основних м’язів, що беруть участь в русі стопи під час проведення специфічних тестів для кожної з цих груп м’язів, спровокованого мимовільного тильного згинання стопи.

Для якісного аналізу деформації під час ходьби проводиться оцінка структури графіків інтегрального навантаження, розподіли тиску в реальному масштабі часу і траєкторії переміщення центру тиску стопи на опору.

Для оцінки опори стопи застосовувалася комп’ютерна фотоплантография, що полягає в реєстрації плантограмм при зростаючому статичному навантаженні і комп’ютерному аналізі отриманих даних.

Для цих цілей використовувався модернізований скляний плантограф і оцінювалася інтенсивність свічення відбитку стопи в різних відділах, що свідчить про відсутність, недолік або надмірність навантаження.

Відповідно до отриманих даних усі досліджені стопи були розділені на 4 групи:

 1. Рецидив деформації — приведення, супінація переднього відділу, варус.
 2. Збалансована (нейтральна) стопа.
 3. Помірна гіперкорекція — відведення, пронація, вальгус, що не вимагає хірургічного втручання.
 4. Виражена гіперкорекція, що вимагає хірургічного втручання.

Ключові слова статті:
ДЦППлоскостопість

Читайте також

Професійні хвороби офісних працівників

Існує думка, що робота в офісі найпростіша, а головне, нешкідлива, людині, що адже сидить за комп’ютером, не загрожують виробничі травми

Розсіяний склероз

Розсіяний склероз Загальними ознаками цього захворювання є поступовий початок (частіше в середньому або літньому віці), системність ураження (наприклад, усього нервово-м’язового

Радикуліт

Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові, неправильна постава, сидячий спосіб