Ішемічний інсульт

Ішемічний інсульт

Ішемічний інсульт (інфаркт мозку) — гостре порушення мозкового кровообігу з ушкодженням тканини мозку, порушенням його функцій внаслідок утруднення або припинення вступу крові до того або іншого відділу. Цей інсульт супроводжується розм’якшенням ділянки мозкової тканини — інфарктом мозку.

Мозковий інфаркт розвивається при закупорці мозкових судин атеросклеротичною бляшкою, тромбом (кров’яним згустком) або емболом (шматочком тромбу або атеросклеротичної бляшки, принесеним потоком крові з хворого серця або великої кровоносної судини).

Мозковий інфаркт може розвинутися також при порушенні припливу крові до якої-небудь області мозку внаслідок звуження атеросклеротичним процесом або спазмом судини, що приносить кров до цієї області. При цьому тканина мозку в зоні ураженої судини перестає отримувати приношувані з кров’ю кисень і поживні речовини, гине і розм’якшується.

Більшість аневризм природжені, тому людям, зайнятою важкою фізичною працею, слід обстежуватися на наявність аневризм судин головного мозку.

У багатьох випадках в походженні ішемічного інсульту велике значення має атеросклеротичне ураження великих, магістральних судин головного мозку, судин, що проходять на шиї, сонних і хребетних артерії; часто їх ураження призводить до скороминущих порушень мозкового кровообігу — першого тривожного дзвінка, що говорить про неблагополуччя, що склалося.

Іноді у пацієнта під впливом стресової ситуації, фізичного навантаження, підвищення артеріального тиску або навіть без явних причин раптом виникає який-небудь один або декілька симптомів — порушення рухів, чутливості, мови, координації, зору, проте ці симптоми протягом декількох хвилин або годинника проходять. Скороминущі порушення мозкового кровообігу, а ще точніше — транзиторна ішемічна атака (ТІА) є серйозним і грізним передвісником справжнього інсульту. ТІА вказує на явне судинне неблагополуччя і вимагає невідкладного обстеження, виявлення ураженої судини (судин) і розробки жорсткої профілактичної стратегії або оперативного лікування.

Класичні ознаки ТІА:

 • втрата зору в одному оці
 • порушення (утруднення) мови
 • нечутливість, слабкість, параліч однієї сторони тіла або особи
 • проблеми з рівновагою або координацією

Розвитку ішемічного інсульту сприяють послаблення серцевої діяльності, падіння артеріального тиску, підвищення здатності згущуватися крові. Обличчя у хворого при виникненні ішемічного інсульту блідне. Паралічі, порушення чутливості, розмови і інші симптоми нерідко наростають у своїй інтенсивності поступово. Свідомість втрачається лише в дуже важких випадках. Наступне лікування часто займає тривалий час, не завжди призводячи до відновлення втрачених функцій. Тому так важливо проводити профілактику і лікування атеросклерозу судин.

Існує методика розчинення тромбу ураженої судини речовиною, що перешкоджає згортання крові. Проте для успішного його застосування потрібне виконання ряду вимог:

 • своєчасне встановлення попереднього діагнозу
 • транспортування хворого в стаціонар
 • диференціальна діагностика типу інсульту — геморагічний або ішемічний
 • відносний стабільний стан хворого і відсутність важкої супутньої патології

На це відводиться всього 4 години включно. Саме в період «терапевтичного вікна» тромболізис найбільш ефективний, пізніше значно зменшується ефект від препарату і наростають ускладнення.

Клінічний ефект при ранньому введенні препарату високий — можливе повне відновлення рухів в паралізованих кінцівках, відновлення мови, значне поліпшення загального стану пацієнта.

Лікування: повний спокій, строгий постільний режим; заходи, спрямовані на усунення серцево-судинних розладів, попередження і усунення порушень дихання, на поліпшення кровопостачання мозку і боротьбу з набряком мозку. Розробляються і застосовуються хірургічні методи лікування крововиливів в мозок і усунення звужень і закупорки судин, що ведуть до порушень мозкового кровообігу ішемічного характеру.

Для лікування наслідків інсульту використовуються лікувальна гімнастика, масаж, заняття з логопедом.

Профілактика ішемічного інсульту

Якщо розвиток геморагічного інсульту попередити складно, то зменшити ризик захворювання ішемічним інсультом цілком можливо. Чинники розвитку останнього тісно пов’язані з атеросклеротичним процесом, який повинний і в інфарктах міокарду, і в атеросклерозі судин ніг, і в багатьох інших захворюваннях, пов’язаних з ущільненням судинної стінки і утворенням судинних бляшок.

Чинники ризику розвитку інсульту ділять на дві великі групи:

 • нерегульовані
 • регульовані

Нерегульовані чинники ризику. Пів. У чоловіків інсульти розвиваються частіше, ніж у жінок, які захворюють в більш старшому віці, на 10-20 років пізніше.

Вік. У осіб старше 60 років гострі порушення мозкового кровообігу зустрічаються в 17 разів частіше, ніж у молодому віці. Після 55 років частота виникнення інсультів майже подвоюється.

Спадковість. Якщо у родичів були інсульт, інфаркт або інші хвороби, пов’язані з атеросклерозом судин, потрібно краще стежити за своїм здоров’ям. Цукровий діабет також серйозна причина для початку обстеження і лікування.

Регульовані чинники ризику. Артеріальна гіпертонія. Численними дослідженнями був доведений прямий зв’язок підвищеного артеріального тиску з ризиком розвитку інсульту. Нормальним рівнем ПЕКЛО вважається 140/90 мм рт. ст. і нижче. При пограничній артеріальній гіпертонії (140/90 — 160/95 мм рт. ст.) ризик розвитку інсульту підвищується в 2 рази. При підвищенні ПЕКЛО більше 160/95 мм рт. ст. ризик інсульту зростає в 4 рази. Кожна людина повинна періодично контролювати рівень артеріального тиску, а при появі нестабільних показників вимагається щоденний (уранці і увечері) вимір тиску і ведення спеціального щоденника. Також потрібна консультація терапевта і наступне лікування і спостереження. Зниження артеріального тиску можна добитися звичайними заходами:

 • відмовою від куріння
 • дотриманням режиму праці і відпочинку
 • корекцією живлення
 • дозованим фізичним навантаженням

Але гіпертонію потрібно лікувати наполегливо, систематично, під контролем лікаря. В цьому випадку ризик інсульту зменшується наполовину.

Порушення жирового обміну і підвищення рівня холестерину в крові. «Поганий» холестерин, накопичуючись в організмі, порушує обмінні процеси в судинній стінці. Він сприяє появі і збільшенню атеросклеротичних бляшок на внутрішніх стінках судин великого і середнього калібру. Бляшка, поступово збільшуючись за рахунок тих, що поступають з потоком крові і тромбоцитів, що осідають на ній, і деяких інших речовин, все більше і більше перекриває просвіт судини. Звуження судини на 70% і більш вважається значущим в обмеженні кровотоку. «Жири» крові неоднорідні по своїй структурі, і щоб прогноз був точніший, виконують ліпідограму крові або ліпідний профіль.

Для зниження рівня холестерину необхідно обмежити споживання насичених жирних кислот і транс-ізомерів (продукти тваринного походження, такі як м’ясо, масло, молоко, маргарин, піроги, картопля фрі, чіпси), а натомість збільшити споживання продуктів, що містять рослинну клітковину, для підтримки нормальної ваги. «Хороший» холестерин — це ліпопротеїд високої щільності. Він призводить до зниження загального рівня холестерину в крові, транспортуючи його в печінку, де він виводиться, цей вид холестерину перешкоджає розвитку атеросклерозу.

Для того, щоб забезпечити себе від багатьох захворювань, необхідно обмежити добове споживання холестерину до 300 міліграма.

Ожиріння. Поява зайвої ваги — наслідок безлічі причин. У повних і огрядних ^юдей збільшується навантаження на серцево-судинну і дихальну системи, підвищується артеріальний тиск і рівень «поганого» холестерину. Надлишкове споживання солі також є істотним чинником ризику розвитку артеріальної гіпертонії.

Куріння істотно підвищує ризик захворюваності інсультом, сприяючи розвитку атеросклерозу, тромбозу судин і їх спазму.

Алкоголь. З алкоголем питання складніше. Якщо дебати однозначні шкідливо і має найзгубніші наслідки, то прийом алкоголю в певних дозах навіть корисний. Алкоголь має певну захисну дію проти атеросклерозу. Крім того, він є антисептичним засобом і стимулює апетит. Найголовніше — не перевищити корисні дози. Вони вимірюються в умовних одиницях. Одна рвювная доза дорівнює 8 мл чистого алкоголю, які містяться в 30 мл міцного алкоголю або 200 мл вина. Гранична норма спожита в тиждень для чоловіків — 21 умовна одиниця, для жінок — 14.

Деякі факти

 • У курців ризик виникнення інсульту приблизно на 50% вище, ніж у некурящих. Ризик виникнення інсульту збільшується пропорційно кількості сигарет, викурених за добу.
 • Найвищий ризик виникнення інсульту у курців, які викурюють більше 25 сигарет в день.
 • Слід зазначити, що від захворювань серцево-судинної системи померло більше чоловіків, ніж жінок (22% проти 19%), тоді як від інсульту (9% проти 6%) померло більше жінок.

Проте йдеться тільки про абсолютно здорових людей. Людям, які відносяться до групи ризику по інсульту, алкоголь або заборонений взагалі, або повинен вживатися в значно менших кількостях. А взагалі на цю тему краще поговорити з лікарем.

Гіподинамія. Сучасний комфорт може шкодити здоров’ю, якщо людина не включатиме у своє життя, у свій побут необхідну рухову активність. У людей, початківців вести малорухомий спосіб життя, поступово складаються передумови для розвитку різних хвороб, наприклад таких, як гіпертонія, ішемічна хвороба серця і інсульт. Регулярні заняття спортом і прийняття процедур масажу — відмінний спосіб боротьби з гіподинамією.

Аспірин є популярним засобом лікування хворих, таких, що перенесли ішемічний інсульт. Проте через здатність препарату викликати кровотечі лікарі побоюються призначати аспірин хворим, таким, що пережив крововилив в мозок.

Сучасні досягнення західної і вітчизняної кардіології дозволяють істотно зменшити кількість пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями. У кожного другого пацієнта можна запобігти інсульту, а у кожного третього — інфаркт, але лише за умови своєчасного виявлення патологій, що припускає тісну співпрацю лікаря з пацієнтом, а також наявність у більшості населення уявлень про кардіологічні риски і базових знань про збереження здорового серця.


Читайте також

Інсульт — правила реабілітації

Серед усіх видів інсульту переважають ішемічні ураження мозку. Ішемічні інсульти складають 70-85% випадків, крововиливу в мозок — 20-25% випадків, нетравматичний

Сучасні підходи до лікування і реабілітації хворих з нервопатіями

Уперше вивчені особливості дії і встановлена клінічна ефективність мікрохвильової резонансної терапії, фототерапії поліхроматичним світлом і їх поєднання на динаміку рухових

Грижа Шморля — підтримувальна терапія

Дізнатися про те, що у тебе грижа Шморля неприємно в будь-якому віці. Адже це автоматично означає обмеження активності. Щоб уникнути