Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Біль в спині?

  Хребет — це, в прямому і переносному сенсі, стовп, на якому тримається увесь наш організм. Тому

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

 • Інфекційні захворювання головного мозку

  Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю

  ...

Кінезітерапія при грижах міжхребцевих дисків

Кінезітерапія при грижах міжхребцевих дисків

Усі лікарі у своїй роботі стикаються з цією патологією — грижею міжхребетного диска. Дуже поширений стан. Ця тема настільки «побита», що, вступаючи в полеміку, ми тільки ще більше зав’язаємо в цьому болоті міркувань. Рекомендації даються різні. Від повної нерухомості і термінової операції до руху «через біль». Грижа міжхребетного диска скорочено пишеться як ГМПД.
1. У основі розвитку ГМПД лежать процеси порушення живлення диска (у цьому сходиться багато хто). По латині порушення живлення звучить як дегенеративно-дистрофічні зміни.
2. Малорухомість посилює дистрофію і, відповідно, призводить до погіршення стану. Відповідно рухатися і тренуватися при ГМПД просто необхідно.
3. Фізичні вправи призводять до відновлення живлення і значно покращують стан.
4. ГМПД часто супроводжується больовим синдромом. Зазвичай думають, що причина цього — здавлення корінців спинного мозку. У значному відсотку випадків це не так. Біль носить м’язовий характер. Для невіруючих: шануйте теорію тригерних зон.
5. Знімаються такі болі фізіотерапією, масажем, мануальною терапією, місцевим вступом знеболюючих препаратів і кінезітерапією.
6. ГМПД може здавлювати корінці спинного мозку або викликати компресію спинного мозку. В цьому випадку неправильно призначене фізичне навантаження може привести до різкого погіршення стану.
7. Особливо обережно слід відноситися до ГМПД шийного і грудного відділів. При ГМПД шийного відділу з компресією спинного мозку можлива зупинка дихання. Також можуть розвинутися паралічі, парези.
8. ГМПД неможливо «вправити» руками. Відповідно, якщо ви не бладаете відповідними знаннями і кваліфікацією, не складайте самостійно тренувальні програми. Ви повинні знати:

 • локалізацію ГМПД;
 • чи є небезпека компресії спинного мозку;
 • оцінити неврологічну симптоматику.

Обов’язкове проведення КТ (комп’ютерній томографії) або МРТ (магнітно-резонансній томографії).
Нозологія ГМПД
Провідні синдроми

 • порушення функції
 • больовий

Причина розвитку

 • порушення живлення міжхребетного диска
 • травми

Характер течії

 • тривале,
 • хронічне

Основні скарги

 • болі
 • розлади рухових або чутливих функцій

Об’єктивні симптоми

 • неврологічна симптоматика

Методики лікування

 • кінезітерапія
 • прикладна кинезиология

Рекомендовані заняття

 • персональний заняття в реабілітаційному залі
 • аквааеробіка
 • Йога (за індивідуальною програмою)

Показання до кінезітерапії

 • що покращують трофіку (живлення) хребетного стовпа

Протипоказання до кінезітерапії

 • компресія (здавлення) хребта
 • скручування (як правило, проводяться по спеціальних методиках)

Що необхідно контролювати

 • неврологічну симптоматику
 • біомеханіку роботи хребта

Особливості дієти

 • повноцінне збалансоване харчування
 • боротьба з надлишковою масою тіла

Основні нутрицевтики

 • глюкозамин
 • лецитин
 • кальцій
 • магній
 • йод

Насправді потрібно усвідомлювати те, що більшість ГМПД непредставляють великій небезпеці для здоров’я. І фізичне навантаження при цьому не протипоказане. Але зустрічаються такі форми, коли неправильні заняття можуть викликати найважчі ускладнення. Аж до зупинки дихання. Займаючись кінезітерапією грижі «розсмоктуватимуться», люди видужувати. Найчастіше, людину згинає не сама грижа, а усвідомлення себе хворим. Тільки правильний рух способу повернути людину до повноцінного життя.

Дослідження присвячене вивченню ефективності кінезітерапії у поєднанні з партерною гімнастикою і физиопроцедурами в реабілітації хворих після декомпрессионных операцій з приводу гриж міжхребцевих дисків на попереково-крижовому рівні. Суглобова гімнастика є комплексом специфічних изотонико-изометрических, ізометричних і ізотонічних вправ, що впливають на глибоку стабілізаційну систему організму, виконуваних в п’яти початкових положеннях в безперервному режимі з малою і середньою амплітудою рухів, синхронізованих з диханням. Застосування кинезитерапевтического комплексу з партерною гімнастикою і процедур фізіотерапії призводить до статистично значущого зменшення больового синдрому, формування м’язового корсета, підвищення стабільності хребта, адаптації до навантажень, формування правильного рухового стереотипу, поліпшення психоемоційного стану, що є вторинною профілактикою вертеброгенного больового синдрому.

Біль в нижній частині спини є другою по частоті причиною звернення до медичних установ по допомогу після респіраторних захворювань і третю причину по госпіталізації.

Однією з найбільш частих причин вертеброгенных дорсалгий є дегенеративно-дистрофічні захворювання попереково-крижового відділу хребта, тіла хребців, що зачіпають в патологічний процес, міжхребцевий диск, міжхребцеві суглоби, м’язово-зв’язковий апарат.

Незважаючи на досить широкий арсенал консервативної терапії в значному числі випадків усунення диско-радикулярного конфлікту можливе тільки хірургічними шляхами (до 20%).

Але результати і статистика оперативного усунення невтішні — усього близько 2% без наслідків. Високий ризик побічних ефектів медикаментозної терапії і оперативного лікування і значне зниження якості життя пацієнтів роблять актуальним пошук нових перспективних методів немедикаментозного лікування і вторинної профілактики вертеброгенного больового синдрому в попереково-крижовому відділі хребта.

Лікарями була використана кінезітерапія, що є набором специфічних вправ, спрямованих на виховання фізіологічних координаційних співвідношень між різними групами м’язів і формування цілісних рухових актів.

У дослідження було включено 80 пацієнтів, що перенесли декомпрессионную операцію на попереково-крижовому відділі хребта з давністю від 3-х місяців до 3-х років, у віці від 24 до 59 років. У 67% пацієнтів була виконана мікрохірургічна дискэктомия, яка є «золотим стандартом» лікування гриж міжхребцевих дисків у світовій практиці, у 28% — ламінектомія з дискэктомией і у 5% — лазерна вапоризация.

В більшості випадків мав місце хронічний — рецидивуючий перебіг захворювання. У стадії неповної ремісії знаходилося 51,% пацієнтів, у стадії тривалого загострення — 46,3%, у стадії ремісії — 2%.

Результати застосування комплексного лікування оцінювалися по динаміці больового синдрому згідно ВАШ, рухових порушень (проба Шобера), об’єму активних і пасивних рухів, стану тонусу і трофіки м’язів, переносимості фізичного навантаження (шкала індивідуального сприйняття навантаження Борга), психоемоційному стану (опитувач САН), оцінці якості життя по опитувачу Освестри; так само використовувалася стабилометрия на статокинезиметре Стабилан- 01. Отримані дані оброблені методом статистичного аналізу.

Кинезитерапевтические процедури проводилися по індивідуально складеною програме лікаря на силових декомпрессионных тренажерах, суглобова гімнастика проводилися малогруповим способом з використанням гімнастичних килимків, фитболов діаметром 65 см або 75 см, гумових стрічкових амортизаторів, музичного супроводу у вигляді релаксаційної музики без вокального компонента. Використовувалися дихальні вправи, изотонико-изометрические вправи і вправи, спрямовані на розтягування і розслаблення м’язів спини в п’яти початкових положеннях, : сидячи і лежачи на фитболе, лежачи на спині, лежачи на боці, лежачи на животі, рачки. Акцентувалася увага пацієнта на правильності і точності виконання вправ і правильній техніці дихання, а саме, виконанню тільки грудного типу дихання, в поєднанні видиху з рухом, а вдиху з розслабленням. Основною умовою виконання вправ — рівна спина і напружені м’язи живота.

Тривалість занять 35-40 хвилин. Показниками адекватності фізичного навантаження під час проведення цього комплексу лікування є відчуття пацієнта, а саме зменшення вираженості больового синдрому під час виконання рухів і комфортність при виконанні вправ. Робиться акцент на мотивацію пацієнтів і отримання задоволення від виконання вправ.

Аналіз після курсу показав, що проведення лікувально-реабілітаційних заходів привело до статистично значущих змін інтенсивності больового синдрому більш виражене в основній групі. Так у більшості пацієнтів основної групи зниження інтенсивності болю по ВАШ на 3 одиниці зафіксоване у 28% пацієнтів, на 2 — у 35%, в групі порівняння в більшості випадків зниження відбувалося на 1 одиницю (48%).

У основній групі виявлялися позитивні зміни статико-динамических порушень у вигляді збільшення об’єму руху в попереково-крижовому відділі хребта у 72% пацієнтів, зменшення вираженості дефанса паравертебральних м’язів в 62% випадках. Симптом натягнення Ласега нівелювався у 38% пацієнтів, зменшення хворобливості при пальпації по паравертебральних точках виявлялося в 38% спостережень. Проведений курс і координаційної і лікувальної гімнастики робив сприятливу дію на психоемоційний стан пацієнтів за даними анкетування САН, а також на якість життя за даними опитувача Освестри. Використання кинезитерапевтической програмы привело до нормалізації показників стабилометрии.

Таким чином, в результаті проведеного комплексу відновного лікування з включенням кинезитерапевтических процедур і партерної гімнастики у пацієнтів, що перенесли декомпрессионную операцію на попереково-крижовому відділі хребта, відзначалося прискорення термінів ліквідації больового синдрому, нормалізація статико-динамических параметрів, поліпшення рухової функції хребта, формування правильного рухового стереотипу і м’язового корсета, підвищення стабільності хребта, адаптації до навантажень, що є вторинною профілактикою вертеброгенного больового синдрому. Відбувався розвиток таких фізичних якостей як сила, витривалість і гнучкість. На цьому фоні покращувався прогноз захворювання, психоемоційний стан і якість життя пацієнтів. Заняття кінезітерапією і суглобовою гімнастикою з наступним застосуванням фізіотерапії добре переносяться пацієнтами, не викликають загострень і побічних реакцій.


Ключові слова статті:
ГрижаКінезітерапія

Читайте також

Захворювання нейронів спинного мозку

Захворювання нейронів передніх і задніх рогів спинного мозку Захворювання з переважним ураженням нейронів передніх і задніх рогів спинного мозку клінічно

Лікування остеохондрозу хребта

Остеохондроз (шийного, грудного, поперекового відділів хребта) Якщо Вам поставили діагноз остеохондроз хребта — не хвилюйтеся. Жити активно, без болю, ліків

Гімнастика при головних болях

Мімічна гімнастика при головних болях Вона відмінно знімає напругу лицьових м’язів, яка може викликати головний біль. Виконувати її потрібно перед