Нові статті

 • Біль в спині?

  Хребет — це, в прямому і переносному сенсі, стовп, на якому тримається увесь наш організм. Тому

  ...

 • Міжхребцеві диски та їх анатомічна будова

  Міжхребцеві диски — складне анатомічне утворення у формі плоского циліндра, розташоване між тілами хребців, яке виконує

  ...

 • ЛФК при хворобі Паркінсона

  Рекомендовано займатися гімнастичними вправами при хворобі Паркінсона . Разом з медикаментозним лікуванням вони допоможуть продовжити рухову

  ...

 • Самолікування головного болю

  Існують так звані м’які методики мануальної терапії. З усіх різновидів мануальних способів м’язової релаксації найбільш ефективним

  ...

Кінезітерапія (ЛФК) хворих множинним склерозом

Кінезітерапія (ЛФК) хворих множинним склерозом

Було вивчено вплив стану здоров’я хворих з множинним склерозом на їх активність в суспільстві. У кинезитерапевтической програмі були включені динамічні вправи, засновані на техніці нервового відновлення (методу Carlo Perfetti), ходьба по рухомій доріжці, педалювання велоергометра, динамічні вправи для підтримки щоденної діяльності за участю великих м’язових груп з умереным напругою і навантаження. Результати показують значителное поліпшення в показниках: проблеммы із здоров’ям в соціальному і сімейному житті.

Множинний склероз (МС) часто виявляється серед причин інвалідності для людей молодого і середнього віку. Клінічні прояви хвороби залежать передусім від можливостей для відновлення порушень, тобто від процесів демієлінізації (Tsakanikas K., 1999). У 90% з хворих хвороба протікає періодами рецидивів і поліпшень (Marsden D.C. et all, 2001). K.J. Aronson (1996) знаходить, що клінічні прояви множинного склерозоза різноманітні і мають залежність від форми захворювання і ділянок ураження, але провідні прояви у 88% з обстежених втома і у 87% -двигательных порушень. Прийнято, що тривала реабілітація приводить до поліпшення стану нервової системи; поліпшення і підтримка рухових можливостей; уповільнення або затримка розвитку ускладнень хвороби (Athanasiadis S., 2000).

Об’єктом дослідження були всього 35 хворі (24 жінки і 11 чоловіків) з доведеним діагнозом множинним склерозом. Возрастовый діапазон хворих 26-58 років. Вік хворих групи Э (Експериментальна) з 26 років по 54 року (в середньому 42.4 року). Возрасть осіб контрольної групи (К) в діапазоні з 26 по 58 років/року (в середньому 43.4 року).

Частота процедур двічі в тиждень. Тривалість кожної процедури: 40-50 хвилин. Період експерименту: 10 тижнем. Хворі включені в двох груп: Експериментальна група (Е) з кінезітерапевтичною програмою з динамічними вправами і елементами за методикою Perfetti і Контрольна група (К) без кінезітерапії. Методики для дослідження.

 • Профіль стану здоров’я (NHP, Nottingham Health Profile, 1981).
 • Шкала визначення стану нездатності(Kurtzke J.F., 1983).

У аналізі стану здоров’я використані показників, відношувані до соціального життя пацієнтів. Було вивчено вплив стану здоров’я хворих з множинним склерозом на їх активність в суспільстві, включаючи трудову діяльність, підтримка будинку, спілкування, сімейні стосунки, сексуальному життю, улюблені заняття (хобі), як усе позначається на відпочинок. У тест Профіль стану здоров’я вказані конкретні проблеми, що чинять вплив на хворого щодня.

Поставлені питання групувалися після п’яти основних характеристик: втома, біль, емоційні порушення, порушення сну, можливість рухової діяльності. Оцінка по мірі інвалідності (Шкала по EDSS) для хворих Э групи 3,5 — рухаються самостійно, помірний дефіцит в 1 функціональну систему (ФС), легка нездатність в 1-2 ФС — помірна нездатність в 2 ФС, легку нездатність в 5 ФС. Оцінка хворих До групи 2,5 — мінімальна нездатність в 2 ФС.

Кінезітерапевтичні методики

Е група: В кінезітерапевтичній програмі були включені динамічні вправи, засновані на техніці нервового відновлення (для відновлення нервових структур). Основні характеристики техніки : Здійснення певного руху руки з метою досягнення предмета через поєднанням різних простих рухів; переміщення тіла через рухів нижніх кінцівок, торсу, плечового поясу і голови; повторення вправ.

У програмі включено:

 • Ходьба по рухомій доріжці в течій 3-9 хвилин, тэмпом 60 кроків за хвилину, 3 серії, з 5 хвилинними перервами;
 • Педалювання велоергометра : 60-80 оборот за хвилину в течій 5 хвилин, 1-2 серіїв з п’ятихвилинними перервами;
 • Динамічні вправи для підтримки щоденної діяльності за участю великих м’язових груп з помірною напругою і навантаження.
 • Включена ходьба по певними фігурами (графеми), розкреслені на підлозі.

Результати дослідження. Результати показують значиме поліпшення в показниках: проблеммы із здоров’ям в соціальному і сімейному житті, сексуальній активності, хобі. У початковому етапі дослідження не було достовірної різниці між групами. У кінцевому дослідженні достовірна різниця була виявлена. У Е гр. є достовірна різниця між початковому і кінцевому дослідженням. Між групами не виявлена достовірна різниця.

Висновки:

 1. Встановлено, що у хворих експериментальної групи виявлені позитивні зміни в профілі здоров’я відносно соціального життя, сімейного життя. Для контрольної групи відмінності не були виявлені.
 2. Застосована кінезітерапевтична методика має сприятливий вплив на психофізичний стан, якість життя і соціальної реадаптації хворих множинним склерозом.

Ключові слова статті:
КінезітерапіяСклероз

Читайте також

Ортопедо-нейрохірургічна тактика при метастатичних ураженнях хребта

До теперішнього часу недостатньо повно освітлені питання ефективності і доцільності хірургічних втручань при метастатичних ураженнях хребта, хоча загальновідомо, що метастази

Як полегшити біль у спині при загостренні

Відразу обмовимося: самостійна постановка діагнозу, так само як і подальше самолікування, абсолютно неприпустима. Всі лікарські препарати, включаючи вітаміни, призначаються тільки

Фактори ризику інсульту

Основною стратегією щодо зниження захворюваності та смертності від інсульту мозку є чітка організація його профілактики, заснована на виявленні та стратифікації