Компресійно-ішемічні ураження окремих нервів

Компресійно-ішемічні ураження окремих нервів

Існує ланцюжок корінці-сплетення-нерви. Про симптоми ураження корінців було вже розказано. Цей розділ присвячений симптомам захворювань, які виникають при ураженні сплетень (плечового і попереково-крижового) і нервів, що входять до їх складу.

Ураження плечового сплетення

Плечове сплетення формується з аксонів, що виходять з корінців С5-Th1 (іноді С4 і Th2), що призводить до змішаної іннервації м’язів плечового поясу і верхньої кінцівки, що утрудняє точну діагностику

Найчастіше ушкодження плечового сплетення виникає внаслідок травми плеча, до якої особливо схильні мотоциклісти. Небезпеку представляють і багато інших видів спорту, наприклад сноубординг. Причиною ушкодження плечового сплетення нерідко є його раптове різке розтягування, іноді аж до розриву.

Різке витягування руки також може привести до пошкодження плечового сплетення.

Інші причини ушкодження плечового сплетення :

 • Родова травма
 • У школярів ранцевий параліч — ушкодження верхньої частини плечового сплетення
 • Жінки під час гінекологічних операцій лежать з підведеним тазом, спираючись на плечі
 • Дрібноклітинний рак легені на ранній стадії — ураження нижньої частини плечового сплетення
 • Після курсу променевої терапії приблизно у 15 % хворих з’являється біль в плечовому сплетенні
 • Запально-алергічне ураження плеча після імунізації

Параліч Ерба — Дюшена. Ураження верхньої частини плечового сплетення — найбільш часта форма ураження плечового сплетення. Спостерігаються слабкість м’язів, що відводять плече і що повертають його назовні, а також зинальна функціяпередпліччя, іноді страждають розгиначі кисті. Зрідка спостерігається зниження чутливості в області надпліччя по зовнішній поверхні плеча і передпліччя.

Параліч Дежерин — Клюмпке. При ураженні нижньої частини плечового сплетення виявляється слабкість усіх дрібних м’язів кисті, іноді також довгого згинання пальців. Чутливість завжди переважно порушена по ліктьовому краю кисті і передпліччя.

Лікування травми плечового сплетення

На початковій стадії мета полягає в запобіганні формуванню контрактури в плечовому суглобі (контроль за правильною позою руки, застосування шини, що відводить, пасивні вправи). Пізніше починають проводити активні вправи. При пораненні сплетення з перервою його волокон показано оперативне втручання. Якщо повна денервація (перерва в нервовій інервації) м’язів зберігалася більше 12-18 місяців після травми, якого-небудь відновлення функції чекати не слід.

Лікування компресійних уражень плечового сплетення

В більшості випадків досить лікувальної гімнастики для м’язів плечового поясу або уникнення зовнішніх чинників, що викликають компресію. Оперативне втручання показане тільки за наявності об’єктивних ознак ураження сплетення

Ураження променевого нерва

Причинами є:

 • Травма: перелом шийки плеча.
 • Параліч від здавлення: здавлення в пахвовій області при користуванні міліцією, здавлення в середній частині плеча під час сну або в стані сп’яніння, параліч від наручників викликається перетягуванням зап’ястка ремінцем від годинника або браслетом.

Симптоми.

Клінічні прояви залежать від рівня ураження, найчастіше нерв вражається на рівні плеча. В цьому випадку розвивається «звисаюча кисть», при якій неможливе розгинання ні в променево-зап’ястковому, ні в пястно-фаланговом суглобах. Нерідко виникає набряклість тилу кисті у вигляді подушки. Чутливі порушення виявляються на невеликій ділянці шкіри в області першого міжпальцевого проміжку.

Лікування.

Призначають судинну терапію, антиоксиданти, дегідратацію, вітаміни групи В, антихолінестеразні препарати, міорелаксанти. Застосовують фізіобальнеотерапію, масаж, ЛФК, акупунктуру, стимуляцію нерва і м’язів. За відсутності ознак відновлення протягом 1-2 місяців показана операція.

Ураження серединного нерва

Причинами є:

 • Травма: ураження плеча при переломі середньої частини плечової кістки, ліктя найчастіше долонній поверхні зап’ястка при будь-якій різаній рані, навіть поверхневій;
 • Здавлення: головою сплячого партнера — «параліч закоханих»; накладення джгута; після тривалої їзди на велосипеді — «параліч велосипедистів».

Симптоми.

При спробі стискання пальців в кулак хворої може зігнути тільки пальці ліктьового краю кисті, м’язи яких інервируются ліктьовим нервом. При цьому формується так звана «благословляюча кисть», порушується відведення великого пальця, тобто при спробі узяти в руку широку склянку або пляшку кисть нещільно прилягає до предмета і між великим і вказівним пальцями утворюється свого роду «плавальна перетинка» («симптом пляшки»). Характерна обмежена атрофія, що залучає лише зовнішню частину основи великого пальця.

Лікування. Те ж, що і при ураженні променевого нерва.

Синдром зап’ястного каналу

При синдромі зап’ястного каналу відбувається здавлення серединного нерва.

Причини.

Гіпотиреоз (пониження функції щитовидної залози), амілоїдоз (порушення білкового обміну), подагра, цукровий діабет. Частіше страждають жінки під час вагітності і при клімаксі. Різке збільшення маси тіла може сприяти розвитку синдрому.

Симптоми.

Людина прокидається вночі після нетривалого сну з відчуттям оніміння і набряклості однієї або обох кистей. Рухи в пальцях сповільненям і неактивні, а біль, що тягне, може охоплювати усю кінцівку. Якщо струсити або помасажувати кисті, настає полегшення, але через невеликий проміжок часу болю поновлюються. Уранці перші рухи ускладнені із-за незручності і оніміння пальців.

Лікування.

За відсутності об’єктивних ознак ураження нерва достатня іммобілізація променево-зап’ясткового суглоба під час нічного сну із застосуванням спеціальної шини, що накладається на долонну поверхню. Якщо цей спосіб виявляється неефективним — оперативне лікування. Виражена атрофія м’язів зазвичай не відновлюється, проте порушення чутливості і болю зникають в більшості випадків досить швидко. У легших випадках рекомендовано місцеве введення 1 мл суспензії кортикостероїдів в зап’ястний канал.

Ураження ліктьового нерва

Це найчастіша периферична нейропатія.

Вона може бути:

Травматичною: при тупому ударі або різаній рані, іноді перелом в області ліктя або вивих. Опісля роки після ушкодження ліктя може розвинутися відставлена нейропатія ліктьового нерва;

Хронічною: хронічне защемлення ліктьової борозни у людей, чия професійна діяльність пов’язана з тривалою опорою на лікоть: робота на телефоні, тонка обробка виробів;

У пацієнтів, тривало прикованих до ліжка;

Аномалія ліктьової борозни : дислокація ліктьового нерва, рухи, що повторюються, в ліктьовому суглобі, наприклад у робітників штампувальних або свердлувальних машин;

 

 • Хронічне защемлення на рівні зап’ястка при використанні різних робочих інструментів, таких як ніж, деревообробний верстат, кувалда, пневматичні пристосування.

Симптоми.

Клінічна картина характеризується передусім слабкістю міжкісткових м’язів, в результаті безіменний палець і мізинець знаходяться в положенні розгинання в пястно-фалангових суглобах і неповного згинання в міжфалангових суглобах («пазуриста лапа»), коли два пальці з ліктьового краю кисті відведено від інших. Відведення і приведення пальців неповне. Із-за слабкості м’яза, що приводить великий палець, при спробі утримати плоский предмет між великим і вказівним пальцями хворої вимушений сильно згинати великий палець в міжфаланговому суглобі. Межа порушень чутливості завжди проходить по середині безіменного пальця і буває чіткою. М’язова атрофія найбільше виражена в проміжку між великим і вказівним пальцями.
Лікування.

Уникати негативнихчинників і рухів, що часто повторюються, при необхідності змінити роботу, носити м’яке прокладення з боку ліктя. При хронічному защемленні на рівні зап’ястка утримуватися від чинників, що посилюють стискання, при необхідності продовження професійної діяльності носити тверді підтримувальні шини для долонної поверхні. Необхідність хірургічного лікування виникає украй рідко.

Ураження стегнового нерва

Причини.

Це може бути поперекова гематома або оперативне втручання, зрідка при раптовому розгинанні в тазостегновому суглобі, при геморагічному діатезі.

Симптоми.

Розвивається слабкість розгиначів гомілки (хворий зазнає труднощі при підйомі по сходах), слабшає колінний рефлекс. Порушення чутливості виявляється на передній поверхні стегна і передній зовнішнійповерхні гомілки.
Лікування.

В деяких випадках лікування не вимагається, і можна відновлюватися на власний розсуд. В цьому випадку будь-яке лікування, спрямоване на підвищення мобільності під час відновлення, буде позитивним. Підтримувальна терапія зазвичай застосовується, якщо симптоми з’являються несподівано, якщо є лише незначні відчуття змін.

Ураження малогомілкового нерва

Причини.

Це можуть бути травма (перелом голівки малогомілкової кістки, вивих в колінному суглобі, при невдалому русі — підвертання стопи), параліч від защемлення (защемленні голівкималогомілкового нерва при сидінні нога на ногу, невміла поза в несвідомому стані, тиск гіпсової пов’язки, певні види діяльності, пов’язані з тривалим положенням навпочіпки і на колінах (група ризику — особи астенічної статури), ін’єкційний параліч (проведення ін’єкції в сідничний нерв або в безпосередній близькості від нього).

Симптоми.

Характерним є порушення ходи –атаксія(півняча хода) : слабкість розгиначів стопи і пальців формує «звисаючу стопу», при кожному кроці пацієнт вимушений високо піднімати ногу, щоб при наступному викиданні її вперед шкарпетка стопи не волочилася по землі.

При ін’єкційному паралічі клінічна картина розвивається таким чином: приблизно в половині випадків виявляється парез (слабкість), що виникло відразу, і лише у чверті пацієнтів він супроводжується гострим болем.

Лікування.

Термінова хірургічна ревізія для видалення залишків ін’єкційного розчину і звільнення нерва від будь-яких зрощень.

Ураження великогомілкового нерва

Причини.

Ушкодження в підколінній ямці (при вогнепальному пораненні), вивих в колінному суглобі, перелом великогомілкової кістки із зміщенням фрагментів, професія, при якій необхідно постійно натискати і відпускати педаль (гончар).

Симптоми.

Слабкість усіх згинання стопи і пальців, утруднення при ходьбі на шкарпетках, зниження ахілового рефлексу, зниження чутливості на підошві.

Лікування. При виражених симптомах — оперативне вивільнення ствола нерва, при легких випадках — носіння відповідного взуття,супінаторів, які підтримують зведення стопи, розвантажувальна гімнастика.

При усіх видах компресійно-ішемічних уражень окремих нервів дуже важлива діагностика і визначення причини хвороби, а після цього її лікування. Ефективним методом діагностики є прикладна кінезіологія, а з найпрогресивніших методів лікування і профілактики — немедикаментозне лікування по засобах кінезітерапевтичної дії на зону ураження.


Читайте також

Вегетативно-нервова система у дітей з хронічним гастродуоденітом і рефлюксною пораженням стравоходу

В останні роки реєструється зростання числа захворювань верхніх відділів травного тракту у дітей, нерідко з розвитком поширеного патологічного процесу. Найчастіше

Туберкульоз хребта (туберкульозний спондиліт)

Туберкульозний спондиліт спостерігається головним чином в дитячому віці і є найпоширенішою формою позалегеневого туберкульозу. Причина захворювання — туберкульозні палички, які

Онтогенез хребта

Онтогенез (від грець. ontos — «істота» і genesis — «народження, походження») — це процес індивідуального розвитку організму від запліднення до