Лордоз, кіфоз і сколіоз

Лордоз, кіфоз і сколіоз

Як ми вже згадували вище, в здоровому хребті є природні вигини вперед і назад (лордози і кифозы). До дегенеративних порушень хребта відносяться їх посилення (тобто збільшення кривизни) або, навпаки, сплощення. Іноді у вічі впадає зміна переважно одного вигину, наприклад формування горба внаслідок надмірного посилення грудного кіфозу. Неприродна прямизна за рахунок сплощення фізіологічних вигинів (про таку людину говорять: як аршин проковтнув) також негативно впливає на здоров’я, оскільки порушується нормальний рух тіла і функціонування пов’язаних з хребтом органів.

При сильно виражених вигинах хребетного стовпа часто спостерігається спонділолістез — зміщення (зісковзування) одного з хребців відносно того, що пролягає нижче вперед (антеролістез) або назад (ретролістез). Спондилолістез найчастіше зустрічається в шийному і поперековому відділах хребта, оскільки ті мають велику рухливість і випробовують максимальне вертикальне навантаження. Розрізняють декілька мір спондилолістезу. Небезпечна III міра, при якій може статися здавлення спинномозкового каналу.

Слід пам’ятати, що людина взагалі злегка асиметрична, і в медицині навіть існує поняття функціональної асиметрії: у більшості людей краще розвинена якась одна рука, права або ліва; серце у нас знаходиться ліворуч, а печінка — справа; ліва легеня довша, та зате праве — більше. Тому не варто впадати в паніку, самостійно оцінивши себе в дзеркалі.

Сплощення, і посилення фізіологічних вигинів хребта украй рідко відбувається ізольовано: зміни зазвичай зачіпають відразу усі відділи хребта і є частиною процесу, що іменується сколіозом. Як більшість захворювань хребта, сколіоз зумовлений еволюцією і є розплатою за прямоходіння людини. (Тварини також схильні до сколіотичної деформації, але вертикальне положення тіла посилює ситуацію.)

Сколіозом (від греч. skolios — «кривій») називається стійке бічне викривлення хребта. Якщо дивитися на людину із спини, то можна помітити порушення симетрії, крайнім вираженням якого є так званий S -подібний сколіоз.

За даними статистики, незважаючи на те, що кількість лівшів сьогодні не перевищує 15 %, лівобічний і правосторонній сколіоз зустрічаються однаково часто.

Причини сколіозу

Причини, по яких виникає сколіоз, можуть бути як природженими (порушення нормального внутріутробного розвитку, неправильна форма тазу у матері), так і придбаними. До останніх відносяться:

 • травми (переломи) хребта;
 • родові травми (підвивихи шийних хребців);
 • неправильне положення тіла внаслідок індивідуальних фізіологічних особливостей людини (плоскостопість, різна довжина ніг, косоокість або короткозорість);
 • професійна діяльність, при якій людина вимушена постійно перебувати в одній статичній позі;
 • різна розвиненість м’язів, у тому числі і внаслідок яких-небудь захворювань (односторонній параліч, ревматизм);
 • неправильне харчування, надлишкова маса тіла;
 • слабкий фізичний розвиток, малорухомий спосіб життя;
 • рахіт, поліомієліт, туберкульоз, радикуліт і інші захворювання.

Симптоми і ознаки сколіозу

 • болі в спині (у ураженому відділі хребта);
 • головні болі;
 • порушення чутливості різних ділянок тіла;
 • порушення функціонування різних органів і систем;
 • асиметрія над плечовий , лопаток, поперекової області;
 • крилоподібна форма лопаток, поява м’язового валика.

Стадії сколіозу

Стадія сколіозу визначається на підставі рентгенограми. Рентгенографію хребта обов’язково проводять в двох проекціях: при горизонтальному і вертикальному положенні тіла хворого. Діагноз «сколіоз» лікар ставить, якщо викривлення хребетного стовпа перевищує 10 градусів. Всього виділяють 4 міри сколіозу :

 1. стадія — 1-10 градусів;
 2. стадія — 11-25 градусів;
 3. стадія — 26-50 градусів;
 4. стадія — більше 50 градусів.

Лікування сколіозу

Лікування сколіозу може бути як консервативним, так і хірургічним. Консервативне включає ЛФК (антисколіозну гімнастику), фізіотерапію, масаж і мануальну терапію.

Хірургічне втручання показане передусім при сильних викривленнях. В результаті операції хребет випрямляється до певного кута за допомогою металевих стержнів, що веде до знерухомлення цих відділів хребта. Оперативна фіксація здатна запобігти подальшому прогресу сколіозу і погіршенню стану хворого.

Лікуванням сколіозу успішно займаються не лише ортопеди і неврологи, але і мануальні терапевти, а також остеопати, хіропрактики, костоправи.

Профілактика Сколіозу

 • раннє виявлення порушень постави у школярів, правильна посадка за партою;
 • раціональна організація робочого місця;
 • зміна харчового раціону, нормалізація маси тіла;
 • активний спосіб життя, заняття спортом, гімнастикою, лікувальною фізкультурою.

Ознаки, по яких можна візуально визначити сколіоз: разностояние лопаток, викривлення контурів хребта, різностороність стегон і тазових кісток


Ключові слова статті:
Сколіоз

Читайте також

Неврологічні хвороби

Роздратування ступні передається по нервах в мозку, взаємодіючи там з духом, і таким чином породжує відчуття болю. Декарт Рух, дотик,

Кінезітерапія при грижах міжхребцевих дисків

Усі лікарі у своїй роботі стикаються з цією патологією — грижею міжхребетного диска. Дуже поширений стан. Ця тема настільки «побита»,

Еквінусна деформація стопи при дитячому церебральному паралічі (ДЦП)

Эквинусная деформація стопи — деформація, що часто зустрічається, при спастичних паралічах у великому відсотку випадків супроводжується варусом переднього або заднього