Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

 • Інфекційні захворювання головного мозку

  Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю

  ...

 • Кліщовий Боррелиоз

  Кліщовий боррелиоз (хвороба Лайма) — інфекційне природновогнищеве захворювання, що викликається спірохетами і що передається кліщами, має

  ...

Міжхребцеві диски та їх анатомічна будова

Міжхребцеві диски та їх анатомічна будова

Міжхребцеві диски — складне анатомічне утворення у формі плоского циліндра, розташоване між тілами хребців, яке виконує наступні функції:

 • щільно сполучає хребці між собою;
 • служить як амортизатор, пом’якшуючи удари, осьові навантаження;
 • забезпечує рухливість хребта.

Завдяки міжхребцевим дискам хребет стає рухливою системою. Рухи окремих сегментів хребта в сумі визначають рух усього хребта.

Складають диск дві гіалінові пластини, м’яке пульпозное ядро і периферичне фіброзне кільце. Пульпозное ядро представлене желатиноподобной масою з хрящових і з’єднувальних клітин, набряклих, войлокоподібнихз’єднувальних тканиних волокон, що переплітаються. Ядро поміщене в капсулу з невеликою кількостю хрящових клітин і колагенових волокон, що надають йому еластичність. Заповнено ядро драглистою речовиною, з основним складовим компонентом з глікозамінгліканів. Їх основна роль полягає в підтримці внутрішньодискового тиску. Завдяки їх властивості швидко забирати і віддавати воду, пульпозное ядро здатне збільшувати свій об’єм в 2 рази. Нормальний об’єм ядра складає від 1 до 1,5 см3.

Фіброзне кільце складається з дуже щільних, шарів з’єднувально тканних пластинок, розташованих концентрично навкруги пульпозного ядра, що взаємноперехрещуються. Особливістю будови міжхребцевих дисків поперекового відділу є те, що передня частина фіброзного кільця там значно товще і щільніше, ніж задня. Це і є причиною переважного утворення дорсальних гриж (у просвіт спинного мозкового каналу). У цьому відділі товщина міжхребцевих дисків найбільша і доходить до 10-12 мм, що пов’язано з максимальною величиною навантаження по осі, з якою доводиться справлятися дискам. Для порівняння в найменш рухливому грудному відділі товщина дисків складає 3-4 мм, в рухливішому шийному відділі 5-6 мм.

Еластична консистенція диска через існуючий тургор його тканин забезпечує йому роль своєрідного амортизатора при рухах, осьових і бічних перевантаженнях і травмах, а також пристосованність хребта до тяги і різних умов функціонування як в нормі, так і при патології.

Краї міжхребцевого диска спереду і з боків злегка виступають за межі кісткової тканини тіл хребців, оскільки диск дещо ширший за суміжні хребці. У просвіт хребетного каналу випинання диска в нормі не буває. Спереду і з боків фіброзне кільце жорстко зростається з суміжними хребцями. Міцний зв’язок міжхребцевого диска з кістковою тканиною тіл хребців забезпечують шарпеївські волокна, які занурюються в кісткову тканину пограничних кісткових пластинок з фіброзного кільця. Хребці з’єднуються між собою за допомогою міжхребцевого диска, повздовжніх зв’язок, а також за допомогою міжхребцевих суглобів, укріплених щільною капсулою кожного з суглобів. У місці з’єднання диска з тілом хребця немає руху, отже тертя теж відсутнє. Тому диски ніколи не стираються і, що більш важливо, ніколи не вискакують (окрім окремих випадків посттравматичних наслідків).
Згори і знизу міжхребцевий диск (пульпозное ядро з фіброзним кільцем), покрито гіаліновою пластинкою, яка активно бере участь в транспортуванні води і поживних речовин до пульпозному ядра і виведенні продуктів обміну. Гіалінова пластинка у свою чергу, щільно прилягає до замикаючих пластинок хребців, які жорстко зростаються з тілами суміжних хребців. Їх функція полягає в захисті губчастої речовини хребців від надмірних навантажень.

Один сегмент хребта складається з двох хребців, міжхребцевого диска, що сполучає їх, і пари тих, що виходять з проміжку між двома хребцями на цьому рівні нервових корінців, які іннервують зовнішні оболонки нервових стволів, зовнішню третину диска, хребетний суглоб і м’язи спини.

По вентральній (передньою) поверхні хребта проходить передня подовжня зв’язка, яка облягає передню поверхню диска, але не зростається з ним, а задня подовжня зв’язка пов’язана із зовнішніми кільцями задньої поверхні фіброзного кільця.

Міжхребцевий диск позбавлений власного судинного русла. Судини пронизують диск виключно лише в ранньому дитинстві, коли живлення диска здійснюється через судини, що проходять через тіла хребців, потім вони спадаются і злипаються. Після чого трофіка тканин диска здійснюється з навколишніх м’яких тканин і частково з тіл хребців шляхом осмотичного обміну і дифузії через замикатячі і гіалінові пластинки.

Пульпозное ядро, що містить велику кількість рідини, повільно, але безперервно бере участь в обміні цієї рідини. Хімічні сили притягують рідину з навколишніх тканин, а сила тяжіння при рухах хребта видавлює її назовні. Коли тиск на хребетний стовп зростає (наприклад, при піднятті тяжкості), молекули глікозамінгліканів забирають на себе воду. Ядро диска стає пружним і компенсує навантаження на хребет. Вода забирається до тих пір, поки не урівноважиться тиск на диск. При зниженні навантаження на хребет йде зворотний процес. Глкозамнглкани віддають воду, пружність ядра зменшується і настає динамічна рівновага. У цьому і полягає основна функція міжхребетного диска — амортизуюча. Такі приливи і відпливи доставляють в диски поживні речовини, необхідні для повноцінного його функціонування, і виносять продукти обміну речовин назовні. Цьому процесу сприяють динамічні рухи тіла. Чим активніше рухається спина, тим краще живляться диски. Цей принцип покладений в основу кінезітерапії при лікуванні захворювань хребта.

Оскільки саме вода забезпечує амортизуючі дію диска (як водяний матрац), в випадку, коли відбувається висихання (дегідратація) диска диск втрачає свою функціональну спроможність. Втрата його амортизуючих властивостей є однією з головних причин болів в спині і розвитку таких захворювань, як остеохондроз з його ускладненнями — протрузіями і грижами міжхребцевих дисків.

Формування хребетного стовпа людини закінчується до 22-24 років життя. До 24-25 років з моменту народження відбувається конструкція і реконструкція тіл хребців, міжхребцевих дисків і інших складових хребта, з віком усе менш активно функціонують точки зростання і окостеніння. Після завершення остаточного формування хребта усі елементи міжхребцевого диска починають піддаватися процесам дегенерації. Вертикальне положення тулуба і слабкі сепаративні можливості тканин диска посилюють цей процес, також негативний вплив несутьпостійні осеві навантаження.


Ключові слова статті:
Грижа

Читайте також

Харчування проти хвороби Альцгеймера

Те, що ви їсте, може вплинути на виникнення і прогрес хвороби Альцгеймера. Люди, що дотримуються середземноморської дієти, на 40% менше

Патоморфоз розсіяного склерозу

Нині уся більша увага приділяється вивченню патопсихологічних змін при хронічному захворюванні нервової системи — розсіяному склерозі (РС). Поширеність розсіяного склерозу

Реабілітація при радикуліті

Радикуліт — запалення корінців спинного мозку. Він, переважно, спостерігається в попереково-крижовому відділі хребта. Радикуліт може виникати самостійно або бути наслідком