Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Біль в спині?

  Хребет — це, в прямому і переносному сенсі, стовп, на якому тримається увесь наш організм. Тому

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

 • Інфекційні захворювання головного мозку

  Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю

  ...

Остеохондроз: причини, симптоми, лікування

Остеохондроз: причини, симптоми, лікування

Остеохондрозом (від трьом, osteon — «кістка» і chondros — «хрящ») називають комплекс дистрофічних порушень в суглобових хрящах. Він може розвиватися практично в будь-якому суглобі, але зазвичай вражаються міжхребетні диски. Остеохондроз — системний процес, який протікає в усіх відділах хребта, проте часто деструктивно-дегенеративні зміни зачіпають переважно один відділ, тому залежно від локалізації виділяють декілька видів остеохондрозу.

При остеохондрозі, по-перше, зменшуються еластичність і товщина міжхребцевих дисків. По-друге, на тілі хребців утворюються остеофіти — патологічні нарости. І нарешті, спостерігається звуження отвору для проходу нервових корінців спинного мозку. В результаті для виконання поворотів і вигинів тіла нам вимагається докладати більше м’язових зусиль. З’являється ризик травмування нервових корінців спинного мозку при менших кутах повороту і нахилах тіла. Крім того, м’язи спини періодично випробовують перевантаження і починають хворіти. На жаль, перші дегенеративні зміни сьогодні спостерігаються вже після 30 років.

Причини виникнення

 • вікові зміни;
 • порушення обміну речовин;
 • травми хребта;
 • тривале фізичне і нервове перенапруження;
 • неправильне харчування, ожиріння;
 • малорухомий спосіб життя;
 • куріння, вживання спиртних напоїв;
 • робота, пов’язана з навантаженням на хребет.

Симптоми остеохондрозу

 • постійні ниючі болі в спині, почуття оніміння і ломоти в кінцівках;
 • посилення болів при різких рухах, фізичному навантаженні, піднятті тяжкості, кашлі і чханні;
 • зменшення об’єму рухів, спазми м’язів;
 • болі в руках, плечах, головні болі;
 • шум в голові, запаморочення, мигтіння «мушок», кольорових плям перед очима у поєднанні з пекучим пульсуючим головним болем;
 • біль в грудній клітці (її часто описують як «кілок» в грудях), в ділянці серця і інших внутрішніх органах;
 • біль в попереку, що іррадіює в крижі, нижні кінцівки, іноді в органи малого тазу;
 • стріляючий біль і порушення чутливості, гіпотрофія, гіпотонія, слабкість в м’язах, зниження рефлексів.

Види остеохондрозу

Остеохондроз шийного відділу. Зміни, що викликаються остеохондрозом (в першу чергу ураження верхнього шийного відділу), призводять до здавлення хребетної артерії, що проходить через отвори хребетних відростків, і виникнення стійких головних болів. Також шийний остеохондроз веде до розвитку синдрому вертебральної артерії і синдрому венозної внутрішньочерепної гіпертензії, різних форм мігрені, вегетативно-судинної дистонії, компресії потиличного нерва і інших уражень нервів, розташованих в цій анатомічній області.

Остеохондроз шийно-грудного відділу. В результаті ураження переходу шийного відділу хребта в грудній в цій області утворюється «горбок», що значно утрудняє рухи голови убік і що негативно впливає на поставу.

Остеохондроз грудного відділу. В даному випадку найбільш виражені хворобливі відчуття по ходу ребер, які посилюються при глибокому вдиху і нагадують прояви міжреберної невралгії. Разом з цим знижується рухливість грудної клітки, що супроводжується порушенням дихання, аж до виникнення астматичного синдрому.

Остеохондроз поперекового і попереково-крижового відділів. Цей вид остеохондрозу є найбільш поширеним. Для нього характерні болі в поперековому відділі хребта, з іррадіацією в ліву або праву сідниці, по задній поверхні стегна, а також напруга передньої м’язової групи стегна. Спостерігається оніміння ніг від верху стегна і до пальців стопи. Болі бувають різного характеру: від тупих, таких, що посилюються при нерухомому положенні тіла, до гострих, прострілюючих, які виникають при русі або зміні положення тіла.

Від болю в спині люди страждали у всі часи. Так, при розтині гробниць єгипетських фараонів і римських патриціїв учені зафіксували в їх хребтах характерні для остеохондрозу дистрофічні зміни в кістках. Сьогодні, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, остеохондрозом в тій або іншій мірі уражені близько 40% жителів нашої планети у віці старше 35 років.

Лікування остеохондрозу

Лікування остеохондрозу комплексне. Воно включає як прийом нестероїдних протизапальних препаратів, так і фізіотерапію, лікувальну фізкультуру, застосування методів мануальної терапії. Велике значення для профілактики загострень остеохондрозу має зміну раціону харчування, усунення надлишкової маси тіла, вступ регулярних посильних фізичних навантажень.


Ключові слова статті:
Остеохондроз

Читайте також

Вертеброгенні ураження

Найчастіше невралгічні болі пов’язані із захворюваннями хребта, м’язів спини, суглобів. Близько 20 % населення планети страждає від періодичного болю саме

Головні болі

Якщо Вас турбує сильний головний біль, Ви постійно приймаєте знеболюючі засоби — це не привід впадати в депресію. Існує можливість

Як влаштовані хребці

Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів, розташованих один над одним.