Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

 • Інфекційні захворювання головного мозку

  Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю

  ...

 • Кліщовий Боррелиоз

  Кліщовий боррелиоз (хвороба Лайма) — інфекційне природновогнищеве захворювання, що викликається спірохетами і що передається кліщами, має

  ...

Остеохондроз хребта

Остеохондроз хребта

Остеохондроз хребта — хронічний дистрофічний процес, що виявляється зниженням гідрофільності і деструкцією тканини міжхребцевого диска, її килоподібну випинанням в сторону хребетного каналу, реактивними змінами в прилеглій кісткової тканини хребців, а також супроводжується артрозом міжхребцевих суглобів.

Неврологічні прояви остеохондрозу хребта складають до 80% всіх захворювань периферичної нервової системи. За частоті серед дистрофічній патології хребта остеохондроз поперекового відділу розташовується на першому місці (60-80%). Пік скарг на болі в поперековій області припадає на зрілий, працездатний вік — 30 до 45 років. Однак цей симптом не має вікових меж і йому схильні як діти, так і люди похилого віку.

Діагностика остеохондрозу

Діагностика поперекового остеохондрозу грунтується на клінічній картині і даних додаткових методів обстеження, з яких найбільш інформативними є рентгенівська комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія (КТ і МРТ). У ході досліджень деякі авторів дійшли висновку, що патологічні зміни хребта, діагностовані за допомогою додаткових методів дослідження, у багатьох випадках залишаються клінічно незначущі. І, навпаки, при незначних морфологічних змінах хребетних і невральних структур, виявлених в ході рентгенографії, КТ та МРТ, може спостерігатися яскраво виражений больовий синдром. Виразність больового синдрому при поперекової радикулопатії.

При надходженні пацієнта в стаціонар проводилося класичне ортопедо-неврологічне обстеження, уточнювався обсяг активних рухів в попереково-крижовому відділі хребта, наявність анталгіческого сколіозу. Для оцінки вираженості болю, часто використовують класифікацію, запропоновану І. П. Антоновим, в якій виділяють 4 ступеня вираженості больового синдрому:

 • різко виражений — інтенсивні болі в спокої, посилення їх при найменшому русі;
 • пацієнти не можуть заснути без снодійних та знеболюючих, приймають вимушене коленолоктевое положення в ліжку;
 • виражений — болі в спокої зберігаються, але гострота їх менше; пацієнти ледве пересуваються, приймаючи анталгические пози, виражений сколіоз;
 • помірний — болів у спокої немає, виникають вони лише під час руху, а також в положенні сидячи, при ходьбі, при нахилі вперед;
 • слабкий больовий синдром — болі ниючого характеру, з’являються в період фізичного навантаження або при різких рухах і супроводжуються станом дискомфорту.

Як відомо, дистрофія міжхребцевих дисків як патологічне прояв розвивається тільки у людини, яка «платить» таким чином за прямоходіння. Анатомічна будова хребетного стовпа людини, при якому вся тяжкість тулуба при передачі зусилля на ноги лягає на хрящову тканину диска, призводить до розвитку патологічного комплексу у вигляді дистрофічного ураження хребта, в який включають: остеохондроз, спондильоз і спондилоартроз.

При діагностиці множинності патологічного процесу на поперековому рівні лікарі часто знаходять супутню патологію. Дослідження свідчать про те, що найбільш часто основної патології супроводжували спондильоз і спондилоартроз. Велике число випадків спондилоартрозу і спондилеза може, на нашу думку, відображати перевантаження поперекового відділу хребта при формуванні грижі міжхребцевого диска.

Спондильоз викликає перевантаження фіброзного кільця підлягає міжхребцевого диска, що може призводити до протрузії пульпозного ядра і формуванню грижі диска. При цьому має місце комбінована радикулопатия, клінічно не відрізняються від компресії відповідного корінця грижею. Диференціальний діагноз можливий тільки при візуалізації методами томографії.
Можливість оцінити величину грижі ще раз підкреслює цінність КТ і МРТ у визначенні показань для лікування пацієнта.
Формальний розмір грижі МПД не завжди є вирішальним у визначенні тактики терапії пацієнта і прогнозу перебігу захворювання. Важливе значення має величина і форма хребетного каналу.

Висновки:

 • При вертеброгенной поперекової радикулопатії переважно зустрічаються виражені болі.
 • Для поразки сегмента LIV-LV більш характерні виражені і різко виражені болі. При дії компресійних факторів на рівні LV-SI спостерігається рівновага між сильними і помірними болями.
 • Множинна супутня патологія поперекового відділу хребта, що впливає на вираженість больового синдрому, зустрічається у більшості пацієнтів.
 • Дані КТ та МРТ попереково-крижового відділу хребта дозволяють комплексно виявити причину больового синдрому з урахуванням багаторівневості захворювання, наявності супутніх форм дегенеративно-дистрофічного ураження і вроджених особливостей анатомії досліджуваної області.

Ключові слова статті:
Остеохондроз

Читайте також

Протрузії

Якщо у вас при обстеженні виявлена протрузія диска, то шанси на активне життя без болів ще залишаються. Прийом медикаментів в

Інсульти у молодому віці

Інсульти у молодому віці є важливою проблемою сучасної церебро-васкулярної неврології, оскільки в багатьох індустріальних країнах спостерігається зростання кількості хворих, крім

Грижа дисків шийного відділу хребта

Симптоми Провідним клінічним проявом є біль в шиї, епізоди гострої кривошиї і корінцевий біль, що поширюється в руку. Симптоми можуть