Панічні атаки у дітей і підлітків

Панічні атаки у дітей і підлітків

У своєму житті людина нерідко стикається з ситуаціями, в яких він випробовує страх. Схильність до виникнення страхів — типова особливість психогенних захворювань і інших форм патології в дитячому віці. У певні моменти страх може переходити в паніку.

Виділені самостійні клінічні форми, при яких важкі напади важкої тривоги (паніки) не обмежуються певною ситуацією або конкретними обставинами і тому непередбачувані.

Ще у кінці Х1Х століття «тривожні атаки» (anxiety attack) описав Зигмунд Фрейд. При них тривога виникала несподівано, не була спровокована якими-небудь ідеями і супроводжувалася порушеннями дихання, серцевої діяльності і інших тілесних функцій. Фрейд описував такі стани у рамках «неврозу тривоги» або «неврозу занепокоєння».

Термін «панічні атаки» як окрема клінічна одиниця існує в зарубіжній літературі з 1980 року. У лікарів-неврологів він більше фігурує під маскою вегетативно-судинного кризу. Панічні атаки зазвичай виникають у людей у віці 20-40 років, проте зараз описуються у дітей у віці 10-15 років. В цілому їх поширеність в популяції досягає 3 %, причому особи жіночої статі страждають в 2 рази частіше (Von Kroff G., 1985; Katon W., 1986).

Причинними чинниками виникнення панічних атак можуть бути як шокові і субшокові психічні травми, що викликають гострий переляк, так і затяжні психотравмуючі ситуації (у дітей це тривала розлука з близькими, важка хвороба батьків та ін.).

У етіології чимала роль належить також деяким чинникам внутрішніх і зовнішніх умов. У числі внутрішніх чинників особливе значення мають тривожно-недовірливі риси вдачі і прояву психічної незрілості у вигляді підвищеної вразливості і навіюваності. Певну роль грає, мабуть, і рецесивно-генетична передача: у батьків достовірно підвищений відсоток тревожно- депресcивных розладів.

Основним сприяючим панічним атакам чинником зовнішніх умов є неправильне виховання типу потураючої гіперпротекції з тривожними побоюваннями батьків з приводу здоров’я дитини.

Величезне значення для клінічної реалізації панічних атак має порушення вегетативної регуляції при обумовленості конституціональними особливостями організму, а може бути і результатом натальних і постнатальних травм, нейроінфекцій, інтоксикацій.

Панічні атаки можуть бувають:

 • спонтанними;
 • спровокованими.

Чинники, що провокують криз, можна умовно розділити на психогенні, физиогенные і біологічні. Серед психогенних чинників слід виділити кульмінації конфліктів і гострі реакції на стрес. До физиогенным відносяться надмірні фізичні навантаження, інсоляція (інші види перегрівання), переохолодження, інтоксикації, метеотропні чинники. Біологічні чинники включають менструації, початок статевого життя, вагітність, аборти, прийом контрацептивних засобів.

Для клінічної картини захворювання характерна приступообразность станів паніки. Напад, що триває від 10-15 хвилин до декількох годин, разом з надцінними страхами, тривогою і сенсопатиями включає більш менш тривале рухове занепокоєння і різні соматоневрологические розлади : серцебиття, пітливість, ускладнене дихання, неприємні відчуття в ділянки серця, тремтіння.

Старші діти і підлітки під час нападу украй ипохондричны, «прислухаються» до тілесних відчуттів, часто скаржаться на зупинку серця, відчуття недоліку повітря, ускладнене ковтання, висловлюють побоювання або упевненість в наявності важкого захворювання, неминучої смерті, вимагають негайно викликати лікаря. Тривожні побоювання хвороби або смерті можуть поширяться і на близьких.

На висоті панічного нападу діти і підлітки цілком охоплені страхом насилу піддаються переконанню, не вірять в можливість одужання, ажитированы, переживають обтяжливі тілесні відчуття. При цьому мають місце різноманітні вегетативні розлади з переважанням симпато-адреналовой симптоматики :

 • озноб;
 • тремтіння;
 • прискорене серцебиття;
 • підвищення артеріального тиску;
 • сухість у роті;
 • блідість, а потім гіперемія шкірних покривів з підвищеною пітливістю і задишкою.

Напад може завершитися підвищеним сечовиділенням. У підлітків (частіше у дівчаток) напади страху нерідко супроводжуються психосенсорними порушеннями (більше як порушення схеми тіла), а також явищами деперсоналізації і дереалізації. Без корекції і лікування панічні атаки переходять в стійкіші сенестопатические іпохондричні стани.

Залежно від тимчасового чинника панічні атаки можуть носити характер пароксизмів або кризу. У першому випадку — це порівняно короткочасні (до 10-15 хвилин) порушення з нездужанням, головним і лицьовим болем, почуттям нудоти, болем і почуттям «завмирання» в ділянці серця, блідістю або гіперемією обличчя, нудотою, пітливістю, почастішанням або уповільненням серцевих скорочень, порушенням дихання, запамороченням, м’язовою слабкістю, «внутрішнім тремтінням», прискореними позивами до сечовипускання.

Криз відрізняється тривалішим і глибшим розладом гомеостазу з обов’язковим включенням лимбико-ретикулярных структур. Вегетативно-вісцелярні порушення стають тривалішими і можуть виступати в самих різних варіаціях з обов’язковим приєднанням емоційно-афектних розладів.

При протіканні кризу з переважно вегетативно-вісцелярною симптоматикою можуть зустрічатися самі різні комбінації симптомів з боку серцево-судинної і дихальної систем, а також — шлунково-кишкового тракту. Особливо яскраво проявляються ці зміни у підлітків при так званому гіпервентиляційному кризі, що нерідко зустрічається. Провідним ядром їх являється тріада симптомів : посилене дихання, тетанія і парестезії. Одночасно відзначається озноб, пітливість, хвилі жару або холоду і скороминуща загальномозкова і осередкова неврологічна симптоматика, дуже часто до неї приєднуються сенестопатии. Подібні варіанти кризу дістали назву конверсійних.

Велика кількість симптомів робить іноді надзвичайно скрутною диференціальну діагностику панічних атак і деяких форм скроневої епілепсії, а також истериоформных розладів.

При переважанні в кризі емоційно-афектних розладів останні частіше представлені фобическими пароксизмами. В цьому випадку провідним клінічним проявом стає страх. У дітей це страх темряви, самотності, відриву від матері, лікарні; у підлітків — страх відкритих просторів, висоти, великої кількості людей, катастрофи, падіння, можливості «з’їхати з глузду, захворіти невиліковним захворюванням. У зв’язку з цим можуть робитися захисні форми поведінки : не виходять на вулицю, постійно миють руки, вимагають присутності рядом родичів. У наступному страх перестає бути конкретним і проявляється загальною тривогою, напруженістю, невмотивованою агресією. На жаль, такі напади мають і віддаленіші наслідки, оскільки стають фоном для формування психопатологічних рис вдачі, оскільки в динаміці мають тенденцію повністю не купіруватися в періоді міжнападу.

Таким чином, критерії, необхідні для діагностики панічних атак, наступні:

 1. пароксизмальность;
 2. полисистемные вегетативні симптоми;
 3. емоційно-афектні розлади, вираженість яких може коливатися від «відчуття дискомфорту» до «паніки».

За наявності трудності в переконанні і невіри в одужання діти і підлітки в той же час відрізняються підвищене навіюваністю відносно свого здоров’я і прагнуть бути ближче до медперсоналу, у присутності якого почувають себе спокійніше.

Після закінчення нападу з’являється часткове критичне відношення до присутніх під час атаки думок і побоювань. Характерно, що свідомість чужості, хворобливості страхів і активне прагнення до їх подолання не лише в період нападу, але і поза ним, відсутні на відміну від хворих з навязчивостями.

Межкризовый період при панічних атаках дуже різноманітний — від повної відсутності яких-небудь порушень до виражених психовегетативних розладів. Описуються в літературі генерализованная тривога, тривожне очікування нападу з формуванням на цьому фоні избегательного або обмежувальної поведінки в крайньому своєму вираженні — депресії. Тривожний синдром у дітей до певної міри маскується порушеннями сну (труднощі засипання і неспокійний сон, що не дає відпочинку), м’язова напруга, тремтіння, постійне занепокоєння про своє майбутнє, метушливість.

Може зустрічатися і переважно астенодепрессивная симптоматика з відповідними змінами поведінки і соціальними проблемами. Навіть неглибока депресія знижує соціальну активність дітей і підлітків : обмеження контактів з однолітками, зниження успішності і звичайних інтересів, відмова від захоплень, звуження круга інтересів на стані здоров’я і симптомах хвороби, які підлітки можуть іпохондрично розробляти і ще більше занурюватися в хворобу (тут можливі думки про смерть і самогубство).

Нерідкі в межкризовый період і істеричні розлади з типовими для них соматичними і поведінковими демонстраціями : больові синдроми, скороминущі функціональні неврологічні розлади (псевдопарези, астазии-абазии, мутизм, амавроз, афонія, припадки).

Дуже характерні в межкризовый період і різноманітні вегетативні симптоми в різних соматичних сферах (у тому числі і терморегуляторною), а також в системах потовиділення, судинній регуляції, м’язовій і вестибулярній.

Лікування панічних атак у дітей і підлітків є складним завданням і має бути патогенетичним. Цілком виправдано призначення комбінацій симпато- і холинолитиков, гангліоблокаторів, нейролептиков, транквилизатров, судинних, десенсибілізуючих і ноотропных засобів.

При цьому допомога хворим з панічними атаками у ряді випадків може носити ургентний характер. Потрібно відмітити, що купірування окремих панічних атак за допомогою типових бензодиазепинов не призводить до лікування хворого, зате сприяє прогресу і хронизации хворобі.

У попередженні повторного виникнення панічних атак, як переконливо показали численні дослідження з використанням подвійного сліпого плацебо-контролю, найбільш ефективними є дві групи препаратів : антидепресанти і атипові бензодиазепины (клоназепам і альпрозалам).

Не слід забувати і про психотерапію (особливо при купіруванні психовегетативного синдрому з переважанням астено-депрессивной, іпохондричної, обсессивно-фобической або істеричної симптоматики), яка в сучасних умовах при інтеграційному її застосуванні є украй необхідною і може бути дуже ефективною.

У періоді міжнападу з психотерапією перспективно комбінувати фізіотерапію (з урахуванням її індивідуальної переносимості, особливо при призначенні процедур на область голови і шиї). Тут же патогенетично обгрунтовано застосування судинорозширювальних препаратів, венотоников, вітамінів групи В, легких сечогінних засобів.

Лікування повинне проводиться строго індивідуально з урахуванням етіології, клініки, віку хворого, а нерідко і чисто психологічних і соціальних чинників.


Читайте також

Безопераційне лікування міжхребцевих гриж

Встановлений діагноз міжхребцева грижа, як правило, автоматично означає тривалий прийом лікарських препаратів і вирішення питання про оперативне втручання. Але не

Старіння нервової системи

Вікове старіння самих нервових клітин і клітин мозку посилюється змінами, викликаними погіршенням кровопостачання мозку із-за порушення його судин. При цьому

Шийний, грудний, крижово-поперековий остеохондроз

Остеохондроз — дегенеративно-дистрофічні зміни міжхребетних дисків з вторинними змінами тканин, оточення їх. Міжхребцевий остеохондроз характеризується зниженням висоти диска і його