Лікування пухлини спинного мозку

Лікування пухлини спинного мозку
  • Нейрохірургічне повне оперативне видалення пухлини.
  • Комбіноване лікування.
  • Променева терапія (опромінення пухлини)
  • Підтримуюча хіміотерапія

Пухлини спинного мозку

Лікування пухлин головного мозку

Співвідношення пухлин спинного мозку і пухлин головного мозку 1:9. Новоутворення спинного мозку розвиваються з клітин тих же типів, що і пухлини головного мозку. Згідно з деякими даними, пухлини, що походять з оболонок нервів (шванномы), складають 29% від загального числа спінальних пухлин, менінгіоми — 25,5%, глиомы — 22% і саркоми — 12%. Метастатичних уражень припадає на частку 13%.

Пухлини спинного мозку підрозділяють на экстра- і субдуральні (над і під твердою мозковою оболонкою), экстра- і интрамедуллярные (зовні і усередині спинного мозку).

Симптоми при:

Экстрамедуллярной пухлині:

• стадія корінцевих болів на рівні пухлини; у зоні уражених корінців визначають зниження чутливості і м’язової сили, атрофію м’язів; частіше спостерігають при невриномах і метастатичних пухлинах; нерідко виникають нічні болі.

• стадія часткової компресії (здавлення) спинного мозку; прогресуюче порушення поверхневої і глибокої чутливості нижче за рівень ураження, прогресуючий розвиток спастичного пара- або тетрапареза, прогрес дисфункції тазових органів (енурез і энкопрез). Залежно від локалізації ураження і природи пухлини симптоми виражені різною мірою і часто асиметричні. Чутливі і рухові порушення зазвичай наростають від низу до верху.

• стадія повного поперечного здавлення спинного мозку; пара- або тетраплегія, відсутність чутливості нижче за рівень ураження і контролю над сфінктерами (тазові порушення); спінальний інсульт, розм’якшення спинного мозку (мієломаляція) Интрамедуллярной пухлини — розвиток спінальної симптоматики зверху вниз: симптоми прогресуючого здавлення спинного мозку; функції сфінктерів порушуються раніше.

Характеристика найбільш частих пухлин. Невриноми (шванномы) -самые поширені з первинних пухлин спинного мозку, розвиваються з шванновских клітин. Можуть рости із спинномозкових нервів на будь-якому рівні. Найчастіше розвиваються із задніх (чутливих) корінців, тому перший симптом — корінцевий біль. Характерне повільне зростання. Іноді правильний діагноз ставлять через декілька років після початку болів (при локалізації у відносно широкому попереково-крижовому відділі). При шванномах вужчого шийного відділу вже на ранній стадії можуть з’явитися симптоми здавлення спинного мозку. Пухлина нерідко проникає экстравертебрально через міжхребцевий отвір, набуваючи форми пісочного годинника; внепозвоночный вузол може досягати великих розмірів.

Менінгіоми займають 2-е місце по частоті серед первинних пухлин спинного мозку. Найчастіше локалізовані в грудному відділі спинного мозку; ростуть повільно. Симптоми здавлення спинного мозку зазвичай наростають протягом декількох місяців або років.

Астроцитоми і епендимоми — найбільш поширені интрамедуллярные пухлини спинного мозку. Епендимоми частіше виникають в області кінського хвоста і поперековому відділі, астроцитоми — в шийному. За клінічними ознаками ці пухлини важко відрізнити від экстрамедуллярных. Глиомы спинного мозку ростуть повільно і супроводжуються поступовим прогресом неврологічної симптоматики.

Метастатичні пухлинні ураження спинного мозку зазвичай проростають в спинний мозок з уражених хребців або через міжхребцеві отвори. Тому метастази, що вражають спинний мозок, майже завжди розташовуються в екстрадуральному просторі.

Джерела метастазування : мієломна хвороба, лімфоми, саркоми, рак легені, молочної залози, передміхурової залози і нирки.

Клінічні прояви — постійний біль в спині, здавлення спинного мозку зазвичай починається із слабкості або оніміння в ногах; ускладнене сечовипускання або раптове, непереборне бажання помочитися можуть змінитися парадоксальною затримкою сечі, що не відчувається; неврологічні порушення зазвичай наростають швидко, і протягом декількох діб або годинника може розвинутися параліч нижніх кінцівок.

Лікування. Тільки оперативне.

Прогноз. Своєчасне видалення экстрамедуллярных пухлин (неврином і менінгіом) призводить в більшості випадків до одужання. При интрамедуллярных пухлинах після операції прогноз менш сприятливий.


Ключові слова статті:
Пухлини

Читайте також

Компресійно-ішемічні ураження окремих нервів

Існує ланцюжок корінці-сплетення-нерви. Про симптоми ураження корінців було вже розказано. Цей розділ присвячений симптомам захворювань, які виникають при ураженні сплетень

Шкала оцінки неврологічного статусу при розсіяному склерозі

Полиморфность клінічних проявів розсіяного склерозу, наявність різних варіантів перебігу захворювання, труднощі в інтерпретації результатів патогенетичної і симптоматичної терапії, необхідність динамічного

Туберкульоз хребта (туберкульозний спондиліт)

Туберкульозний спондиліт спостерігається головним чином в дитячому віці і є найпоширенішою формою позалегеневого туберкульозу. Причина захворювання — туберкульозні палички, які