Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Біль в спині?

  Хребет — це, в прямому і переносному сенсі, стовп, на якому тримається увесь наш організм. Тому

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Міжхребцеві диски та їх анатомічна будова

  Міжхребцеві диски — складне анатомічне утворення у формі плоского циліндра, розташоване між тілами хребців, яке виконує

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

Реабілітація при радикуліті

Реабілітація при радикуліті

Радикуліт — запалення корінців спинного мозку. Він, переважно, спостерігається в попереково-крижовому відділі хребта. Радикуліт може виникати самостійно або бути наслідком остеохондрозу та інших захворювань.

У спортсменів радикуліт виникає в результаті забою поперекового відділу хребта при падінні, невдалих стрибках, переразгибание тулуба, хронічних перевантаженнях по вертикальній осі хребта.

Прояви радикуліту

Основним проявом цього захворювання є різкий біль у поперековому відділі, що віддає в ногу. Рухи тулуба суттєво обмежуються, особливо нахили вперед, повороти в здорову сторону. На стороні радикуліту утруднене випрямлення ноги, спостерігається зниження м’язового тонусу і атрофія м’язів сідниці, стегна і гомілки. Рефлекторно-болюче ослаблення викликає порушення постави і розвиток сколіозу. Захворювання протікає хронічно, постійно загострюється в разі переохолодження, фізичної напруги, травми. У гострий період хворих госпіталізують і в комплексі лікування призначаються засоби фізичної реабілітації.

Реабілітація при радикуліті

Лікувальну фізичну культуру призначають у ліжковому режимі після зменшення гострих проявів захворювання. Заняття проводять на тлі індивідуального укладення хворого, витягнення з елементами фіксації, використання масажу, фізіотерапії. Для зменшення болю хворому в положенні лежачи на спині в підколінний ділянку кладуть високий валик, ноги відводять і розгортають назовні і з’єднують п’яти; в положенні, лежачи на животі під нижній його ділянку і таз кладуть подушку. Застосовують витягування в положенні лежачи на спині або животі на похилій площині або ліжка з піднятим узголів’ям з фіксацією тулуба за лямки, які проведені під пахвами як при компресійних переломах хребта в поперековому відділі. У заняття включають обзеразвівающіе, дихальні і ідеомоторні вправи, пасивні рухи, що виконуються в повільному темпі, з невеликою амплітудою, обмеженим числом повторень. Поступово застосовують активно-пасивні та активні рухи кінцівкою на ураженій стороні.

У наполкоечном режимі більшість вправ лікувальної гімнастики і самостійних занять виконують з положень, що розвантажують хребет: лежачи на спині, животі, в упорі, стоячи на колінах. Використовують вправи, що кіфоз хребет і зменшують тиск на спинномозкові Коренця і нерви. Використовують змішані виси, вправи і витягування у воді. У положенні стоячи виконуються нахили, повороти і кругові рухи тулуба з невеликою амплітудою в повільному темпі.

У вільному режимі фізичні вправи виконують у різних вихідних положеннях, але уникають таких, які підвищують навантаження на хребет, створюють умови для його скручування. Вправи кінцівками виконують з максимально можливою амплітудою, плавно, з повним виключенням ривкових рухів. Продовжують витягування на похилій площині, виси на гімнастичній стінці, корекцію постави симетричними і асиметричними вправами, заняття у воді.
Лікувальний масаж застосовують при зменшенні гострих проявів радикуліту і для:

 • поліпшення крово- і лімфообігу, трофічних процесів;
 • зменшення гострого болю в ураженій ділянці;
 • зниження спастичності і розслаблення паравертебральних м’язів;
 • попередження порушень постави і атрофії м’язів нижніх кінцівок;
 • поліпшення загального тонусу організму.

Перші процедури масажу короткочасні і щадні. Спочатку застосовують легкі погладжування, потім ніжні розтирання і вібрації. Масаж комбінують з активними і пасивними рухами, тепловими процедурами.

У послекоечний період реабілітації лікувальну фізичну культуру застосовують постійно для подальшого зміцнення м’язів тулуба, збереження рухливості хребта і нормальної постави; гарт і тренування організму до фізичних навантажень побутового і виробничого характеру, подовження ремісії захворювання. Реалізація цих завдань здійснюється за допомогою ранкової гігієнічної та ечебной гімнастики, ходьби, плавання, рухливих ігор, теренкуру, ходьби на лижах, їзди на велосипеді. При виконанні всіх фізичних вправ дотримуються уникнення осьового навантаження хребта, надмірної амплітуди рухів, різких і ривкових рухів, підняття ваги в положенні «підйомного крана».

Лікувальний масаж використовують періодично для поліпшення крово- і лімфообігу, трофічних процесів у зоні ураження, сокращающей здатності м’язів спини і кінцівок; підтримання функцій хребта і нормальної постави.


Ключові слова статті:
Радикуліт

Читайте також

Туберкульоз хребта (туберкульозний спондиліт)

Туберкульозний спондиліт спостерігається головним чином в дитячому віці і є найпоширенішою формою позалегеневого туберкульозу. Причина захворювання — туберкульозні палички, які

Немедикаментозні методи в реабілітації хворих після інсульту

Порушення мозкового кровообігу (інсульти) мають важливе медико-соціальне значення, що обумовлено їх істотною долею в структурі захворюваності і причин смертності населення,

Коли слід звертатися до лікаря з проблемами спини

Права прислів’я, яка стверджує: «Поки грім не вдарить, мужик не перехреститься»! І дійсно, як не сумно, переважна більшість людей вирушає