Нові статті

 • Біль в спині?

  Хребет — це, в прямому і переносному сенсі, стовп, на якому тримається увесь наш організм. Тому

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Міжхребцеві диски та їх анатомічна будова

  Міжхребцеві диски — складне анатомічне утворення у формі плоского циліндра, розташоване між тілами хребців, яке виконує

  ...

 • ЛФК при хворобі Паркінсона

  Рекомендовано займатися гімнастичними вправами при хворобі Паркінсона . Разом з медикаментозним лікуванням вони допоможуть продовжити рухову

  ...

 • Самолікування головного болю

  Існують так звані м’які методики мануальної терапії. З усіх різновидів мануальних способів м’язової релаксації найбільш ефективним

  ...

 • Захворювання нейронів спинного мозку

  Захворювання нейронів передніх і задніх рогів спинного мозку Захворювання з переважним ураженням нейронів передніх і задніх

  ...

Реабілітація хворих з периферичними невропатиями ліктьового, променевого, серединного і малогомілкового нервів

Реабілітація хворих з периферичними невропатиями ліктьового, променевого, серединного і малогомілкового нервів

Розроблено науково обгрунтовані і ефективні кінезітерапевтичні програми для хворих периферичними невропатіями ліктьового, променевого, серединного і малогомілкового нервів фізичними методами. Розроблено науково обгрунтовані критерії оцінки ступеня функціональних розладів при переферических невропатіях кінцівок. Не заперечуючи перспективності вивчення медикаментозного напрямки, яка досягла певного успіху і широко висвітлено в літературі, слід зазначити величезне значення немедикаментозних, фізичних методів у відновному лікуванні хворих з периферичними невропатіями.

Враховуючи наслідки переферических невропатій, що виявляються важкими руховими розладами, медична реабілітація з використанням фізичних методів має надзвичайно важливе значення. Нівелювання рухової функції значно збільшує реабілітаційний потенціал хворих, а відновлення або зменшення порушених локомоцій, як правило, можливо тільки при використанні кінезо-, фізіо-, рефлексотерапії, масажу.

Ці методи доступні, ефективні для відновлення порушених функцій і тренування їх, фізіологічні, нешкідливі, не викликають побічних явищ і ускладнень, економічно вигідні.

При складанні індивідуальної програми реабілітації хворих, на погляд фахівців в області відновлювальної медицини, кращий позитивний результат спостерігається при проведенні таких процедур: кінезіологічний масаж, лікувальна гімнастика і основне лікування — сеанси кінезітерапії.

Оцінка ефективності кінезітерапії хворих переферическими невропатіями кінцівок із застосуванням реабілітаційного комплексу дозволяє встановити позитивну динаміку рухових розладів.

Серед хворих з переферическое невропатіями кінцівок як правило хворі з периферичної невропатією верхніх кінцівок:

 • променевою невропатією;
 • невропатією ліктьового і серединного нервів.

У групу хворих з невропатією нижніх кінцівок входять хворі:

 • радікулоішемії, обумовленої остеохондрозом попереково-крижового відділу хребта;
 • малогомілкової невропатією.

Переважною причиною пошкодження нервових стовбурів була або перенесена травма (переломи кісток, внутрішньосуглобові переломи, вивихи, поранення), або тривала компресія нервового стовбура (тривала іммобілізація, здавлення нерва під час глибокого сну, особливо після сильного фізичного стомлення або зловживання алкоголем).

Всі пацієнти умовно можна розділити на 3 клінічні групи, порівнянні за локалізації, виду компресійно-ішемічної невропатії, ступеня тяжкості розладу функцій, функціонального класу, за даними діагностичних досліджень і залежно від виду фізичних впливів в лікувально-реабілітаційному комплексі.

Позитивні зміни в стані рухової системи проявляється вже з перші дні початку лікування кінезітерапією: поліпшення порушених функцій при середнього ступеня тяжкості периферичної невропатією нижніх кінцівок зазначалося на 4-5 день після проведення сеансів кінезітерапії, у хворих периферичної невропатією верхніх кінцівок — на 3-4 день; при важкому ступені тяжкості периферичної невропатією нижніх кінцівок — на 5-6 день, при важкій периферичної невропатією верхніх кінцівок — на 6-7 день.

Визначення показників сили м’язів кінцівок і тулуба та порівняльний аналіз цих показників в процесі використання кінезіологічного впливу і застосування кінезітерапевтичних програми показують достовірне збільшення всіх показників.

Таким чином, позитивні зміни в стані рухової системи, які проявлялися у збільшенні сили кінцівок і тулуба, появі нових рухових навичок і корисних рухів, збільшенні обсягу активних і пасивних рухів ураженої кінцівки відображають відповідно зростаючі можливості трудової та побутової реабілітації хворих.

У результаті проведення лікувальних сеансів кінезітерапії позитивний результат лікування в цілому як правило у 95% хворих з переферичними невропатіями. На початкових стадіях захворювання, повне зникнення скарг на парестезії і біль у кінцівках приблизно в 85% пацієнтів. Відзначається поліпшення чутливості в зоні іннервації ураженого нерва, зникнення симптому Тінеля і позитивного тесту пальцевої компресії, тесту пронації, супинації, форсованого згинання та розгинання. Значить, у цих випадках практично повністю ліквідувалася ішемія нервового стовбура.

З метою оцінки порушених функцій, а також для визначення якості проведених сеансів кінезітерапії до і після лікувальних сеансів. Таким чином, застосування комплексу кінезітерапії хворих перефериченими невропатіями показало високу ефективність лікування хворих з даною патологією: значне поліпшення спостерігалося у всіх хворих, без поліпшення і погіршення хворих не спостерігалося.

У більшості хворих відбувається відновлення раніше втрачених рефлексів. Одночасно виявляється скорочення зон зниженою шкірної чутливості, зменшення і зникнення хворобливих відчуттів при пальпації ураженої кінцівки. Відзначається тенденція до нормалізації вегетативно-трофічних розладів, що, очевидно, відображає процеси регенерації і включення компенсаторних механізмів.

Таким чином, кінезітерапевтична програма, яка використовується в реабілітації хворих з переферическое невропатіями верхньої та нижньої кінцівки, сприяє посиленню кровопостачання нервів кінцівок і відновленню функції паретичних м’язів і може використовуватися в реабілітаційних центрах, не викликає звикання, ускладнень і побічних явищ, а також не вимагає великих матеріальних витрат, дозволяє знизити терміни тимчасової непрацездатності, повернути хворого до суспільно корисної праці, що особливо важливо в сучасних економічних умовах.


Ключові слова статті:
КінезітерапіяЛФК

Читайте також

Захворювання нейронів спинного мозку

Захворювання нейронів передніх і задніх рогів спинного мозку Захворювання з переважним ураженням нейронів передніх і задніх рогів спинного мозку клінічно

Стрес і його наслідки

Вже багато років слово «стрес» залишається дуже популярним. Про нього багато говорять і пишуть. Але насправді ми не розуміємо, що

Ортопедо-нейрохірургічна тактика при метастатичних ураженнях хребта

До теперішнього часу недостатньо повно освітлені питання ефективності і доцільності хірургічних втручань при метастатичних ураженнях хребта, хоча загальновідомо, що метастази