Шийний, грудний, крижово-поперековий остеохондроз

Шийний, грудний, крижово-поперековий остеохондроз

Остеохондроз — дегенеративно-дистрофічні зміни міжхребетних дисків з вторинними змінами тканин, оточення їх. Міжхребцевий остеохондроз характеризується зниженням висоти диска і його ущільненням, контуруванням замкнутих пластинок реактивним екзостозом передньої і задньої подовжніх зв’язок. Надмірне потовщення задньої подовжньої зв’язки може значно зменшити просвіт хребетного каналу.

На початкових етапах розвитку остеохондрозу диска може проявлятися нестабільність ПДС, що виражається в підвищеній до зміщення.

ПДС — це два суміжні хребці з тими, що знаходяться між ними міжхребцевим диском, дугоподібними суглобами, зв’язковим апаратом і м’язами, які здійснюють фіксацію цієї структури і беруть участь в його руховій функції.

Патогенез

Першопричиною остеохондрозу хребта є прямоходіння.

Живлення міжхребетних дисків здійснюється дифузно. Цим ускладнюється відновлення міжхребцевих дисків після травм і навантажень. Неповноцінність раціону харчування посилює остеохондричні процеси. Хрящ втрачає еластичність і міцність, змінюється його форма і консистенція.

Негативно позначається на дисках нераціональна і несиметрична робота м’язів хребта, а саме: при неправильних звичних позах, при недостатній розминці, при носінні сумок на плечі, при використанні м’яких подушок і матраців Стимулятором патологічних процесів може виступати плоскостопість. Якщо стопа не забезпечує належну амортизацію взаємодій з опорою, останнє доводиться робити хребетному стовпу. Ожиріння також сприяє остеохондрозу хребта. Зайва жирова тканина, відкладаючись в різних місцях, ускладнює підтримку рівноваги і перенавантажує міжхребетні суглоби.

Причини

Причини, що викликають зміни в міжхребцевих дисках, до кінця не вивчені. Люди починають відчувати прояви остеохондрозу частіше всього після 35 років. Але останніми роками все більше людей у віці від 18 до 30 років поводяться із скаргами на болі в спині. Причин для прояву захворювання дуже багато:

 • спадкова (генетична) схильність;
 • порушення обміну речовин в організмі, інфекції, інтоксикації;
 • слабка фізична підготовка;
 • надлишкова вага, неправильне харчування (недолік мікроелементів і рідини);
 • вікові зміни;
 • травми хребта (удари, переломи);
 • порушення постави, викривлення хребта, гіпермобільність (нестабільність) сегментів хребетного стовпа, плоскостопість;
 • тривала дія незручних поз в положенні стоячи, сидячи, лежачи, при підйомі і перенесенні тяжкості, при виконанні іншої роботи, при якій збільшується тиск в дисках і навантаження на хребет в цілому;
 • надмірні фізичні навантаження, нерівномірно розвинена кістково-м’язова система;
 • різке припинення регулярних тренувань професійними спортсменами;
 • нервове перенапруження, стресові ситуації, куріння.

Діагностика

Встановлення попереднього діагнозу здійснюється лікарем-неврологом у зв’язку із скаргами хворого на місцеві зміни, які можуть проявлятися больовим синдромом, деформацією або обмеженням рухливості. Хребет досліджують в положенні хворого стоячи, сидячи і лежачи. При огляді спини звертають увагу на поставу, особливості будови тулуба, відмічають лінію остистих відростків, нижні кути лопаток, гребені клубових кісток, трикутник між талією і вниз вільно опущених рук, положення надплечий, відхилення міжсідничної борозни, від вертикалі звертають увагу на рельєф м’язів, розташованих уздовж хребта. Пальпаторно обмацують м’язи спини, так-как більшість травм і захворювань хребта супроводжуються підвищенням м’язового тонусу. Основну роль в дослідженні хребта відводять рентгенографії, комп’ютерній томографії і магнитно-рзонансной томографії.

Симптоми шийного остеохондрозу

Характерні болі в потиличній, міжлопатковій областях, відчуття важкості в надплечьях, болі в шиї, особливо при рухах, обмеження її рухливості, оніміння пальців рук під час сну. Про залучення до процесу хребетних артерій і порушення кровопостачання головного мозку свідчать запаморочення і мигтіння мушок перед очима при повороті голови. Виявляються хворобливість остистих відростків і околопозвоночных точок, напруга шийної мускулатури. Можливий розвиток так званого синдрому хребетної артерії. Причиною синдрому хребетної артерії може бути її спазм у відповідь як на безпосереднє роздратування її симпатичного сплетення за рахунок кісткових розростань, грижі диска, артрозу міжхребцевого суглоба, так і рефлекторної реакції внаслідок роздратування будь-яких рецепторів хребта. Наявність синдрому хребетної артерії може посилити течію коронарної або сердечно-м’язової патології при їх наявності.

Біль в шийному відділі може бути одно-или двосторонньою, ізольованою або у поєднанні з порушеннями: зоровими, слуховими, вестибулярними і вегетативними (пітливість, почуття жару, приливи, ознобы, тахікардія і так далі).

Лікування

Слід зробити знеболюючу дію, добитися ліквідації церебральних і радикулярных симптомів.

 1. Класичний масаж:1. Масаж спини.2. Масаж шиї.3. Масаж волосистої частини голови.4. Масаж верхніх кінцівок.5. Масаж грудей.6. Масаж шиї повторно.
 2. Су Джок терапія зон шиї.
 3. Китайський точковий масаж.
 4. Постізометрична релаксація м’язів шиї.
 5. Мануальна терапія на суглобах шийного відділу хребта.
 6. Кінезітерапія.

Симптоми грудного остеохондрозу

Біль в грудній клітці (як «кілок» в грудях), в ділянці серця і інших внутрішніх органах. Спостерігається швидка стомлюваність м’язів спини, неможливість знаходитися тривалий час у вертикальному положенні, постійні що монотонні виснажують, іноді болі, що посилюються, по ходу хребта. При пальпації виявляються хворобливі околопозвоночные точки, хворобливість в області остистих відростків, що знаходяться на вершині грудного кіфозу.

Лікування спрямоване на усунення болю, зняття симптомів.

 1. Загальний класичний масаж.
 2. Су Джок терапія зон грудного відділу.
 3. Китайський точковий масаж.
 4. Постізометрична релаксація м’язів спини.
 5. Мануальна терапія на суглобах грудного відділу хребта.
 6. Кінезітерапія.

Симптоми крижовий — поперековий остеохондрозу

Це захворювання частіше починається поволі і проявляється малопомітними симптомами, яким зазвичай не надають значення. Відзначаються почуття втоми і незначні больові відчуття при нахилі тулуба вперед, що швидко проходять після його випрямлення. З часом ці відчуття стають більш постійними, тривалими, з’являються при сміху, кашлі, чханні. Відзначаються болі в ділянці сідниць, по задній поверхні стегна, причому вони можуть бути настільки сильними, що не дозволяють хворому самостійно змінити положення в ліжку. При підйомі тяжкості, різкому русі у людей, що вважають себе цілком здоровими, можуть несподівано виникнути гострі нестерпні болі в поперековій, ділянках сідниць, в ногах. Можливі також нахил тулуба убік або вперед (анталгическая поза), порушення функції тазових органів, парез м’язів гомілки. Больові точки визначаються на рівні остистих відростків ураженого міжхребетного диска, паровертебрально. Виражена напруга м’язів в поперековій області, відсутня рухливість в ураженому сегменті хребта. Спостерігається гіпотрофія м’язів ділянки сідниць, стегна, гомілки, а при здавленні корінця спинного мозку виникають порушення чутливості у відповідних сегментарних зонах, зниження сухожильних рефлексів, рухові, трофічні розлади та ін.

Лікування

Загальнозміцнююча дія, зняття больових відчуттів.

 1. Загальний класичний масаж.
 2. Су Джок терапія зон поперекової області.
 3. Китайський точковий масаж.
 4. Постізометрична релаксація м’язів поперекового відділу.
 5. Мануальна терапія.
 6. Кінезітерапія.

Ключові слова статті:
Остеохондроз

Читайте також

Еквінусна деформація стопи при дитячому церебральному паралічі (ДЦП)

Эквинусная деформація стопи — деформація, що часто зустрічається, при спастичних паралічах у великому відсотку випадків супроводжується варусом переднього або заднього

Кінезітерапія при грижах міжхребцевих дисків

Усі лікарі у своїй роботі стикаються з цією патологією — грижею міжхребетного диска. Дуже поширений стан. Ця тема настільки «побита»,

ЛФК при хворобі Паркінсона

Рекомендовано займатися гімнастичними вправами при хворобі Паркінсона . Разом з медикаментозним лікуванням вони допоможуть продовжити рухову активність, покращити якість життя.