Нові статті

 • Біль в спині?

  Хребет — це, в прямому і переносному сенсі, стовп, на якому тримається увесь наш організм. Тому

  ...

 • Міжхребцеві диски та їх анатомічна будова

  Міжхребцеві диски — складне анатомічне утворення у формі плоского циліндра, розташоване між тілами хребців, яке виконує

  ...

 • ЛФК при хворобі Паркінсона

  Рекомендовано займатися гімнастичними вправами при хворобі Паркінсона . Разом з медикаментозним лікуванням вони допоможуть продовжити рухову

  ...

 • Самолікування головного болю

  Існують так звані м’які методики мануальної терапії. З усіх різновидів мануальних способів м’язової релаксації найбільш ефективним

  ...

Стрес і його наслідки

Стрес і його наслідки

Вже багато років слово «стрес» залишається дуже популярним. Про нього багато говорять і пишуть. Але насправді ми не розуміємо, що таке стрес, яким він буває, що призводить до його розвитку і, найголовніше, які його наслідки.
Визначення поняття

Стрес (від англ. Stress — напруга) — (від англ. stress — напруга) — неспецифічна (загальна) реакція організму на дуже сильну дію фізичний або психологічний, а також відповідний стан нервової системи організму (або організму в цілому). У медицині, фізіології, психології виділяють позитивну (еустресс) і негативну (дистрес) форми стресу. Можливий нервово-психічний, тепловий або холодовий, світловий, антропогенний та інші форми стресу.

Яким би не був стрес, хорошим чи поганим, емоційним або фізичним (або тим і іншим одночасно), вплив його на організм має загальні риси.
Важливим у розумінні стресу є той факт, що його причини не тільки численні і різноманітні, але і по-різному сприймаються кожним з нас. Отже, реакція на один і той же стресовий фактор в одній і тій же ситуації у різних людей може бути різною. Тому оцінюючи стресову реакцію людини, важливо визначати фактор, ступінь (співвідношення «фактор — реакція») і тривалість (гострий чи хронічний) стресу.
Чинники, що викликають стрес

Інформація, пов’язана з будь-якими факторами навколишнього середовища, в основному психосоциальнимі та соціально — економічними, через телерецептори (зір, слух, нюх) надходить у мозок, який вже вирішує чи потрібно реагувати в даній ситуації, а якщо так, то як.
З великої кількості можливих у даній ситуації емоційних реакцій центральна нервова система (ЦНС) вибирає найбільш адекватну. Ця реакція називається нейроендокринним механізмом.

Механізми стресу

Стрес — це активація симпатичної нервової системи (СНС) та / або система гіпоталамус — гіпофіз — наднирники (ГГН) — у відповідь на вплив будь-якого фактора навколишнього середовища.

Від чого залежать ступінь і тривалість стресової реакції?

По-перше, від того, як буде реагувати ЦНС на стрес по співвідношенню «фактор — реакція» залежить наслідки стресу. До факторів, які визначають фізіологічну сприйнятливість до стресу, можна віднести генетичну (сімейну) схильність, вік, досвід, освіту, рівень, соціально — економічні фактори та психологічні особливості особистості. Суттєву роль у розвитку стресових реакцій грає зниження рівня γ — аміномасляної кислоти (ГАМК) — одного з гальмівних медіаторів головного мозку.

Крім того, індивідуальна реакція на стрес може бути посилена такими дезадаптационного факторами, які застосовуються для зниження внутрішньої напруги, як алкоголь, наркотики і куріння. Можна також додати, що переїдання і зменшення фізичних навантажень пов’язано зі стресом.

Наслідки стресу можуть бути дуже різними. Спектр стресових реакцій дуже широкий — від відсутності реакції до порушення якості життя (психологічний дискомфорт, гостра стресова реакція, посттравматичний стресовий розлад, розвиток фобій, тривожний стан і панічні розлади), до розвитку важкої патології і смерті.

Основні види реакції на стрес

Частим відповіддю на вплив факторів навколишнього середовища на людину, які можуть істотно змінити його життя — являеться реакцією захисту і поразки.
Реакція захисту виникає тоді, коли людина насторожений або чимось зайнятий. Характеризується періодом боротьби, призводить до успішного результату.
Реакція поразки виникає у людини у зв’язку з такими емоційними станами, як крах планів або надій, горе, печаль, відчай, пережитий шок (війна, тероризм тощо), коли переважає почуття страху, побоювання, тривоги і відсутність надії на успішне рішення проблеми. Реакцію поразку називають також депресивної або реакцією безпорадності.
Можливо також поєднання реакції захисту і реакції поразки.

Вплив стресу на організм

Сьогодні широке поширення в отримали порушення, пов’язані зі стресом, що може бути обумовлено напруженим ритмом сучасного життя, а також зниженням стресовій стійкості в умовах дефіциту часу, зайвої інформації, проблемами в сім’ї і т.п ..

Стрес суттєво погіршує якість життя. Можливо прискорене серцебиття, відчуття «грудки» в горлі, брак повітря, біль в області серця, тремтіння в тілі, пітливість, приливи жару, нудота або желудочнокішечний дискомфорт, неспокій, дратівливість, порушення сну, швидка стомлюваність, зниження концентрації уваги і т.д ., що призводить до проблем у соціальній інтеграції, спілкуванні, до депресивного ефекту, роздратуванню, заниженої самооцінки і поганої якості життя. Можлива суїцидальна реакція у тих, у кого симптоми подразнення і тривоги на тлі тривалих психосоціальних проблем трансформуються в депресію.

Іншим важливим соціальним аспектом є зростання ризику використання алкоголю, бензодіазепінів і наркотиків з метою корекції цих порушень.
Тривалий стрес негативно впливає на організм, особливо на функцію серцево — судинної системи. Підвищена концентрація так званих «гормонів стресу» — адреналіну і норадреналіну — прямим шляхом діє на серце, кровоносні судини і викликає розвиток артеріальної гіпертензії, збільшення рівня холестерину і глюкози в крові. Дослідження показали, що стрес може привести до ослаблення імунної системи, виникненню алергічних реакцій, астми, шкірних захворювань і т.д ..

Карл Юнг зазначав: «Всьому живому Богом відпущено певний час на цій Землі, тому намагайтеся бути щасливим сьогодні, не відкладаючи на завтра». Карнегі з приводу стресових ситуацій писав: «Не потрібно пиляти тирсу!».
Канадський учений, лікар і біолог Сельє багато років вивчав стреси та їх вплив на організм людини. Вчений дійшов висновку, що людина, яка керуватися правилом «Веди так, щоб завоювати любов, розташування і доброзичливість оточення», створить для себе максимум психологічного комфорту і можливості успіху.
Так, Сельє пропонує:

 • Прагнучи до доброзичливим відносинам, не заводьте дружби з «важкими», нездержаннимі людьми.
 • У кожному досягненні є своя вершина, прагніть до неї і будьте задоволені.
 • Цінуйте радість справжньої простоти життєвого укладу.
 • З якою б життєвою ситуацією ви не зіткнулися, подумайте, чи варто боротися.
 • Постійно зосереджуйте свою увагу на світлих сторонах життя.
 • Кращий шлях зменшити нервозність — відволіктися.
 • Навіть після нищівної поразки боротися з гнітючими думками найкраще за допомогою спогадів про минулі успіхи. Це сприяє підняттю віри в себе.
 • Якщо вас чекає неприємна справа, не відкладайте його.
 • Не забувайте, що немає готового рецепту успіху, який був би придатний для всіх. Всі ми різні, наші проблеми теж різні.

Про людську життєтворчість написано багато порад, вдумаємося в деякі з них: серед них є відповідь і на ваші проблеми.


Читайте також

Ішемічний інсульт

Ішемічний інсульт (інфаркт мозку) — гостре порушення мозкового кровообігу з ушкодженням тканини мозку, порушенням його функцій внаслідок утруднення або припинення

Профілактика плоскостопості і попередження розвитку викривлення стопи

Виявлена при обстеженні плоскостопість викликає тільки негативні емоції. Але з цією проблемою можна і треба боротися! Хоча, відновлення викривленої стопи

Харчування проти хвороби Паркінсона

Людям, що страждають хворобою Паркінсона, немає необхідності дотримуватися якої-небудь спеціальної дієти, але вживати збалансовану, поживну їжу хворим людям корисно. При