Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

 • Інфекційні захворювання головного мозку

  Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю

  ...

 • Кліщовий Боррелиоз

  Кліщовий боррелиоз (хвороба Лайма) — інфекційне природновогнищеве захворювання, що викликається спірохетами і що передається кліщами, має

  ...

Характеристика захворювань центральної і периферичної нервової системи

Характеристика захворювань центральної і периферичної нервової системи

До захворювань і травм ЦНС відносять: порушення мозкового кровообігу, травми і пухлини головного і спинного мозку, неврози, інфекційні захворювання. Залежно від локалізації і характеру патологічного процесу виникають спастичні і в’ялі паралічі і парези, зміни чутливості, трофічні розлад, порушення діяльності серцево-судинній, дихальній, травній систем, дефекації, сечовиділення; можливі втрата слуху, зір, мови, психічні порушення. Більшість цих хворих важка, протягом тривалого часу і досить багато з них стають інвалідами.

Розлади рухів визначаються повною відсутністю м’язового скорочення і частковим випаданням рухової функції (парез). Параліч (парез) однієї кінцівки має назву відповідно до моноплегії (монопарез), параліч м’язів однієї половини тіла — геміплегії (геміпарезу), паралізація відразу двох кінцівок (парапарез), трьох кінцівок — триплегії (трипарез), чотирьох-тетраплегїй (тетрапарез). Паралічі і парези можуть бути двох видів: спастичні і в’ялі.
Спастичний параліч виникає при травмах і захворюваннях ЦНС — передньої центральної звивини кори великих півкуль або пірамідного шляху. Він характеризується відсутністю довільних рухів, високим м’язовим тонусом і високими сухожильними рефлексами, появою патологічних рефлексів, синкінезії (побічні, мимовільні супутні рухи).

В’ялий, або атонічний, параліч виникає при ушкодженні передніх рогів і корінців спинного мозку і периферичних нервів. Для нього характерна відсутність довільних і мимовільних рухів, сухожильних рефлексів, низький тонус і атрофія м’язів.

Розлади рухів можуть також виявлятися порушеннями координації (атаксія) і гіперкінезами — рухами, які позбавлені фізіологічного значення і виникають невимушено. До них відносяться судоми, атетоз (червоподібні скорочення м’язів пальців кінцівок), тремтіння.

При захворюваннях і травмах нервової системи можуть виникати розлади чутливості. Це анастезія — повне випадання тактильної чутливості, гіпостезія — пониження чутливості, гіперстезія — підвищення чутливості. При порушеннях поверхневої чутливості хворої не розрізняє тепло і холод, не відчуває уколів. У випадках розладу глибокої чутливості у нього зникає відчуття про положення кінцівок в просторі, рухи стають некерованими. Порушення чутливості виникають при ушкодженнях периферичних нервів, задніх рогів і корінців спинного мозку, провідних шляхів і тім’яної частини кори великих півкуль.

Ушкодження спинного мозку і периферичних нервових стволів викликають трофічні зміни. На тлі змін больової, температурної, тактильної, м’язово-суглобової чутливості, кровообігу і лімфообігу, в ділянках з порушеною іннервацією шкіра стоншується, робиться сухий, з’являються тріщини, виразки, пролежні, місцеве тканин.

Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу. Розрізняють ішемічні інсульти (мозковий інфаркт, розм’якшення мозку), які є наслідком закупорки судин тромбом або занесеним в них емболом і геморагічні (крововилив). У осередку ураження нервові клітини і їх елементи втрачають живлення, стискуються крововиливом, гинуть або функція їх різко порушується. Причинами цього грізного захворювання найчастіше є гіпертонічна хвороба, атеросклероз судин головного мозку, психічні і фізичні перенапруження, інфекція, інтоксикація.

Починається інсульт гостро. Захворювання характеризується загальним важким станом хворого, розладами свідомості, серцевої діяльності, дихання, мови, парезами і паралічами. Залежно від локалізації, площі і об’єму ушкодження рухові розлади розвиваються в одній або більше кінцівок. Вони виникають на протилежному вогнищі стороні тіла, яке пояснюється перехрещенням пірамідних шляхів на межі витягнутого із спинним мозком.

Найчастіше спостерігається параліч кінцівок однієї половини тіла (геміплегія), який спочатку в’ялий і незабаром переходить в типовий для інсультів спастичний параліч з вигинистими контрактурами в суглобах руки і розгинальними — в нозі.

Інсульти лікують комплексно. У гострий період проводять невідкладні заходи для підтримки життєдіяльності хворого. Після цього застосовують засоби, спрямовані на усунення причин, які викликали інсульт, і протидіють ускладненням захворювання і сприяють одужанню пацієнта. Використовують медикаментозну терапію, ортопедичні і нейрохірургічні методи, дієтотерапія і психотерапію, призначають засоби фізичної реабілітації.


Ключові слова статті:
Інсульт

Читайте також

Головні болі

Якщо Вас турбує сильний головний біль, Ви постійно приймаєте знеболюючі засоби — це не привід впадати в депресію. Існує можливість

Пухлини хребта

Пухлини хребта зустрічаються порівняно рідко і складають тільки близько 0,4% від загального числа всіх новоутворень. Поява і широке поширення магнітно-резонансної

Остеохондроз хребта

Остеохондроз хребта — хронічний дистрофічний процес, що виявляється зниженням гідрофільності і деструкцією тканини міжхребцевого диска, її килоподібну випинанням в сторону