Хвороба Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера

Якщо при розсіяному склерозі страждає миєлинова оболонка, то при хворобі Альцгеймера страждає сам нейрон.

Відомо, що в основі захворювання лежить поступове руйнування клітин і тканин головного мозку, особливо тих його ділянок, які відповідають за пам’ять і мислення. Симптоматика зазвичай повільно, але неухильно прогресує. Хвороба, як правило, триває 5-10 років. Поступово втрачаються когнітивні функції (пам’ять, судження, абстрактне мислення, математичні здібності). Відбувається розпад емоційної сфери і особи в цілому, втрачаються рухові навички і особливо мовні. Хворий перестає дізнаватися навіть рідних і близьких, він прикований до ліжка, не може обслуговувати себе. Хвороба вражає представників усіх соціальних груп і не пов’язана з приналежністю до певного шару суспільства, статі, національності і з проживанням в певній географічній місцевості. Хоча найчастіше захворювання відзначається у людей престарілого віку, зустрічається воно і серед більш за молодих.

Хвороба названа ім’ям німецького ученого А. Альцгеймера, який в 1906 році описав зміни в мозковій тканині жінки, померлої, як тоді вважали, від незвичайної психічної хвороби.

Проблеми з пам’яттю, як правило, є першим симптомом хвороби Альцгеймера.

Хвороба Альцгеймера по-різному позначається на різних людях. Багато в чому це залежить від того, якою була людина до хвороби, тобто від його особи, фізичного стану, способу життя. Захворювання підкрадається непомітно, визначити його початок і відрізнити його від так званої старечої забудькуватості, якій страждає величезна кількість літніх людей, дуже складно.

Основні симптоми і ознаки хвороби Альцгеймера

Рання стадія зазвичай проходить непоміченою. Родичі, друзі і частенько фахівці невірно приписують симптоми старості пацієнта, вважаючи їх нормальною частиною процесу старіння. Поступово у людини:

 • виникають утруднення при підборі слів в розмові
 • погіршується короткочасна пам’ять
 • виникають серйозні утруднення при ухваленні самостійних рішень
 • порушується сприйняття довкілля, пізнавання об’єктів, людина легко втрачається, особливо в незвичайній обстановці
 • відзначається дезорієнтація в часі
 • порушується розуміння складних і абстрактних думок
 • пропадають ініціатива і спонукання діяти, відзначаються байдужість і замкнутість
 • може розвинутися депресія, з’явитися ознаки агресії
 • виникають утруднення при виконанні складної домашньої роботи (наприклад, приготування їжі)
 • пропадає інтерес до раніше улюблених занять

З розвитком хвороби в середній стадії проблеми стають очевидніше і істотно обмежують заняття пацієнта. Хворий зазнає труднощі в повсякденному житті, прикладом: стає надзвичайно забудькуватим, особливо часто забуваючи недавні події і імена людейможе втрачатися в знайомій обстановці, у себе удома або в суспільствіне може продовжувати жити один без сторонньої допомогине може готувати їжу, робити домашнє прибирання, ходити в магазин ,потребує допомоги при відвідуванні туалету, умиванні, одяганні і тому подібномуперестає усвідомлювати своє захворюваннязазнає наростаючі труднощі при спілкуванніпроявляє аномальну поведінку (наприклад, бродяження)може страждати зоровими галюцинаціями. На останній стадії пацієнт повністю залежить від тих, що доглядають його. Порушення пам’яті надзвичайно серйозні, стає помітною фізична сторона хвороби. Хворий втрачає здатність говорити і розуміти мовувтрачає здатність пересуватися, його кінцівки стають ригіднимизазнає труднощі при живленні, його доводиться годуватине дізнається родичів, знайомих, друзів і звичні предметине здатний контролювати природні відправленнянеадекватно поводиться у присутності інших осібприкований до ліжка або до інвалідного крісла.

Першою людиною, якій був поставлений діагноз хвороби Альцгеймера, була Серпня Д., п’ятдесятиоднорічна німка, у якої в 1901 році з’явилися такі симптоми, як забудькуватість, дезорієнтація в просторі, виникли проблеми з читанням, а також симптоми нав’язливих ревнощів по відношенню до чоловіка.

Коли захворювання починає прогресувати, треба використовувати будь-яку можливість для підтримки здатності хворого до самообслуговування, зменшити його внутрішній дискюмфорт і ізоляцію від оточення. Можуть допомогти краще підібрані окуляри, досконаліший слуховий апарат, простий в зверненні радіоприймач, книги з картинками і великими буквами. Потрібно знайти хворому корисне і доступне заняття, враховуючи його потреби і можливості тих, що залицяються. Хворий постійно потребує втіхи і підбадьорювання, не можна його лаяти, робити образливі зауваження.

Чинники, що посилюють придбане недоумство

Необхідно знати чинники, погіршуючі функціональні здібності хворого і по можливості виключити їх. До них відносяться:

 • незнайомі місця
 • перебування наодинці протягом тривалого часу
 • надлишкова кількість зовнішніх стимулів і подразників (наприклад, зустрічі з великим числом незнайомих людей)
 • темрява (потрібне відповідне освітлення навіть в нічний час)
 • усі інфекційні захворювання (найчастіше — інфекції сечовивідних шляхів)
 • оперативні втручання і наркоз застосовують лише по абсолютних показаннях
 • жарка погода (перегрівання, втрата рідини)
 • прийом великої кількості лікарських препаратів

Канадські дослідники стверджують, що люди, що регулярно займаються фізичними вправами, значно менше схильні до ризику розвитку хвороби Альцгеймера

Лікування. На сьогодні лікарські препарати здатні лише на деякий час загальмувати хворобу Альцгеймера.

Госпіталізація при хворобі Альцгеймера — дорогий захід, який іноді прискорює прогрес хвороби. При будь-якій зміні навколишнього оточення, персоналу, що залицяється, змінах в медикаментозному лікуванні перебіг хвороби, як правило, обважнює. Госпіталізація показана для підбору терапії, яку небезпечно проводити амбулаторно, у відсутність ретельного лікарського спостереження за хворим, а також при сплутаній свідомості, психічних проявах і антисоціальній поведінці.

Профілактика полягає в постійній зміні розумової діяльності. Існують спостереження, що люди інтелектуальної праці, що працюють і в похилому віці, украй рідко страждають подібними недугами. Необхідно більше грати в інтелектуальні ігри, включаючи нові ігри і підвищуючи їх складність, вирішувати кросворди. Різноманітити дозвілля книгами і телепередачами на наукові теми, освоїти нові навички і опанувати різні знання.


Ключові слова статті:
Хвороба Альцгеймера

Читайте також

Грижа Шморля — підтримувальна терапія

Дізнатися про те, що у тебе грижа Шморля неприємно в будь-якому віці. Адже це автоматично означає обмеження активності. Щоб уникнути

Лікування остеохондрозу хребта

Остеохондроз (шийного, грудного, поперекового відділів хребта) Якщо Вам поставили діагноз остеохондроз хребта — не хвилюйтеся. Жити активно, без болю, ліків

Кінезітерапія при грижах міжхребцевих дисків

Усі лікарі у своїй роботі стикаються з цією патологією — грижею міжхребетного диска. Дуже поширений стан. Ця тема настільки «побита»,